زاخارووا: آمریکا و ناتو ناتوانی خود در حل مشکلات را نشان دادند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، “ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اوضاع بوجود آمده در افغانستان پس از خارج شدن نیروهای نظامی آمریکا از کابل، گویای این واقعیت است که نه واشنگتن و نه ناتو قادر به هماهنگی اقدامات خویش در حل و فصل مسائل نیستند.

زاخارووا شب گذشته در مصاحبه‌ای گفت: «اوضاع افغانستان آشکارا نشان داده که نه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نه ایالات متحده توانایی برنامه ریزی موثر و کارآمد و هماهنگی اقدامات خود برای حل و فصل مشکلات را ندارند. گذشته از آن، طرف آمریکایی بعنوان سرکرده ائتلاف غربی در افغانستان، کاملاً ناتوان عمل کرده و از عهده انجام وظایفی که خود اعلام کرده بود، برنیامد. فیلم‌های مربوط به تحقیر شدن “ماشین نظامی آمریکا” که چگونه پس از شکست محاسبات خود و بدست گرفتن کنترل افغانستان توسط نیروهای طالبان از کابل خارج شدند، در تمام جهان منتشر شده است. پایان عملیات نظامی ایالات متحده در افغانستان، گویای شکست مطلق ناتو بعنوان یک سازمان سیاسی-نظامی بود که مدعی داشتن نقش اصلی در تأمین امنیت و صلح جهانی است. اکنون پوچی این ادعا به جامعه جهانی ثابت شده است.»

این دیپلمات به این نکته نیز اشاره کرد که ناتو، به‌رغم شکست خود در افغانستان، همچنان قصد دارد مانورهای نظامی بیشتری، به‌خصوص در حوزه دریای بالتیک و کشورهای شرق قاره اروپا انجام داده و حضور خود در قطب شمال را گسترش دهد. وی افزود: «با توجه به فاجعه ناتو در افغانستان، می‌توان گفت که پیمان آتلانتیک شمالی به اجرای مانورهای نظامی در مناطق مختلف جهان نیاز ندارد، بلکه واضح است که اقدامات آنها تنها برای رویارویی مجازی با روسیه است.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: «تخریب همگرایی و اتحاد بین کشورهای عضو ناتو واضح است. این سازمان تجهیزات نظامی استفاده شده در عراق را به کشورهای حوزه دریای بالتیک منتقل و در واقع انبوهی از زباله‌های نظامی خود را به این کشورها هدیه کرده است. آنها در افغانستان نیز خودروهای نظامی و بالگردهایی که زمانی علیه نیروهای طالبان استفاده کرده بودند، برای همان نیروها باقی گذاشتند.»

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا