مصطفی الکاظمی به پاکستان می‌رود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المورد نیوز، «احمد امجد علی» سفیر پاکستان در عراق امروز شنبه از سفر قریب الوقوع «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به پاکستان خبر داد و اعلام کرد که در جریان این سفر یادداشت‌های تفاهم و همکاری میان دو کشور در همه زمینه به امضا خواهد رسید.

وی اعلام کرد: عراق و پاکستان روابط محکمی از زمان طولانی در همه زمینه‌های دینی و فرهنگی و منافع دوجانبه مشترک دارند.

سفیر پاکستان در عراق اعلام کرد: 300 هزار زائر همه ساله از پاکستان به عراق برای زیارت عتبات مقدس سفر می‌کنند و سال جاری شاهد تحول در روابط بودیم و سفرهای سیاسی متقابلی میان دو کشور رخ داد که مهمترین آن سفر وزیر خارجه پاکستان به بغداد و متعاقب آن سفر وزیر خارجه عراق به پاکستان در ماه آگوست بود.

احمد امجد علی بیان کرد: همکاری خوبی میان دو کشور در زمینه‌های مختلف وجود دارد از جمله نظامی و دفاعی و دانشجویان و کادر وزارت دفاع عراق در ارتش پاکستان دوره‌ای آموزشی را سپری می‌کنند.

وی افزود: شماری از دیپلماتهای عراقی  در وزارت خارجه پاکستان دوره آموزشی می‌بینند.

سفیر پاکستان در عراق در ادامه با اشاره به حضور دانشجویان عراقی در دانشگاه‌های پاکستانی، اعلام کرد: سفر نخست وزیر عراق طی روزهای آتی به پاکستان در سطح روابط دو کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت و هدف از آن تسریع و تحکیم روابط دوجانبه به شکل قوی‌تر از قبل است و در جریان این سفر چندین یادداشت تفاهم در زمینه های تجارت و فرهنگ به امضا خواهد رسید.

احمد امجد علی در ادامه بیان کرد: حجم مبادلات تجاری میان عراق و پاکستان در سطح مطلوب نیست اما تلاش برای افزایش این مبادلات جریان دارد به طوری که دو شرکت سیمان سازی در عراق و هتلی در کربلا و نیز یک شرکت نفتی پاکستانی با دولت عراق همکاری می‌کنند. حجم مبادلات تجاری میان دو کشور در حال حاضر به 64 میلیون دلار رسیده است.

وی گفت: این رقم مناسب است و ما تلاش خواهیم کرد که آنرا بالا ببریم. ما به دنبال قراردادهای نظامی با ارتش عراق در زمینه لجستیکی و آموزش خلبانان هستیم.

سفیر پاکستان در عراق اعلام کرد: عراق نقش مهمی در منطقه ایفا می‌کند. آنچه در بغداد در زمینه برگزاری نشست بغداد و جمع شدن سران و مقامات دور یک میز رخ داد، گامی مثبت است و ما انتظار داریم که انتخابات آتی در عراق به شکل موفق برگزار شود و عراق ایفاگر نقش مهمی در دنیا باشد.

احمد امجد علی اعلام کرد: عراق و پاکستان در حال حاضر بررسی همکاری در زمینه‌های کشاورزی، بهداشتی، امنیتی، بازسازی ساختمان‌های ویران شده ودکل‌های برق هستند و پاکستان می‌تواند در این زمینه کمک کند. در پایان سال جاری ماحصل نتایج مثبت در زمینه توسعه روابط و انجام پروژه‌ها و توافقات را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه ملت پاکستان دوستدار اهل بیت(ع) و مشتاق زیارت اماکن مقدس در عراق هستند، اعلام رد: ما در آستانه امضای یادداشت تفاهم در زمینه روادید زائران پاکستانی هستیم و سفارت پاکستان در جریان عاشورای امسال دفتری در کربلا برای خدمت به زائران پاکستانی دایر کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا