روسای سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه و سوریه در بغداد دیدار می‌کنند؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه”ترکیه” با اشاره به تحولاتی که در روابط ترکیه و سوریه در جریان است، نوشت: بین هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه(میت) و رئیس علی مملوک سرویس امنیتی سوریه در بغداد دیداری تاریخی شکل خواهد گرفت.

در این گزارش آمده است: منابع امنیتی عراقی نیز چنین خبری را تایید کرده است. این دیدار در آینده نزدیک انجام می گیرد و موضوعات مهمی در دستور کار است. اسماعیل حقی پکین رئیس اسبق اطلاعات ستاد کل ارتش ترکیه نیز در این خصوص گفته است که این دیدار می تواند آغاز روندی جدید(در روابط ترکیه و سوریه) باشد. اگر روند با هاکان فیدان و در سطح امنیتی پیش برود، در مراحل بعدی کانال های سیاسی و دیپلماتیک نیز مجدداً فعال خواهند شد و دوره جدیدی شروع می شود.

پکین در خصوص مهمترین محورهای دیدار احتمالی مملوک و فیدان نیز گفت: پ ک ک و مهاجران از جمله مهمترین محورها خواهند بود. مسائل ادلب و درعا نیز از دیگر محورهاست که مورد گفتگو قرار گیرد و نقشه راهی برای آن تنظیم شود.

وی یادآور شد: این روند برای عربستان سعودی، امارات و مصر نیز باید دنبال شود. تماس ها در قالب بغداد 

علی مملوک و هاکان فیدان آخرین دیدار خود را در سال 2020 در مسکو داشتند و از آن پس دیداری انجام نگرفته است.

آغاز این دیدارها می تواند تاثیرات زیادی بر روند تحولات در سوریه داشته باشد.

ترکیه طی ماههای گذشته تلاش زیادی برای بهبود روابط با کشورهایی نظیر مصر، عربستان، امارات و یونان داشته تا روابط سرد و بعضاً خصمانه با آنها را بهبود دهد. دیدارهای انجام گرفته بین مقامات مصر  و امارات طی هفته های گذشته نیز در همین چارچوب است.

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا