پارلمان اروپا: سیاست پناهندگان نقطه سیاهی در کارنامه اتحادیه است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه اشپیگل، “کاترینا بارلی”، معاون رئیس پارلمان اروپا در نشستی در دفتر هفته نامه “اشپیگل” درباره جدایی و شکاف در اروپا به دلیل حل نشدن مسئله پناهندگان هشدار داده و گفت: سیاست پناهندگان نقطه سیاهی در کارنامه اتحادیه اروپا است.

در هفته اخیر مناقشات شدیدی درباره مسئله پذیرش پناهندگان در اتحادیه اروپا رخ داده و این مسئله مطرح بود که آیا و چه موقع باید پناهندگان از افغانستان پذیرفته شوند.

بارلی تاکید کرد که اتحادیه اروپا سال هاست که هیچ راه حلی برای حل بحران پناهندگان پیدا نکرده است. وی تاکید کرد: از آنجایی که ما کشورهایی مانند لهستان، مجارستان و اسلوونی را داریم که کاملا روند مسدود کننده ای را در پیش گرفته اند چشم اندازی برای دستیابی به توافقی در این باره وجود ندارد.

وی افزود: بنابراین این بار هم تنها گزینه باقی مانده درباره افغانستان این است که کشورها خودشان ابتکار عمل را در دست گیرند. کسانی که عزم و اراده و حسن نیت خوبی دارند باید برای این منظور گرد هم بیایند.

مسئله پذیرش پناهندگان از افغانستان این روزها به مسئله‌ای جنجال برانگیز در اتحادیه اروپا تبدیل شده و اختلاف نظرهای زیادی در این باره بین مقام‌های اروپایی ایجاد شده است.

اکثر کشورهای اروپایی و نهادهای این اتحادیه می خواهند از وقوع موج جدید پناهندگان به اروپا به دلیل تحولات افغانستان جلوگیری کنند.

کشورهای اروپایی به شدت نگران وقوع بحران پناهندگان جدید به دلیل تحولات اخیر در افغانستان هستند و به دنبال راهکاری برای مهار این بحران احتمالی بوده و در این باره اختلاف نظرهایی هم دارند.

تا پیش از این هم اروپا همچنان درگیر بحران پناهندگان بوده و هنوز نتوانسته است برای غلبه بر آن به راهکار درست و عملی دست پیدا کند.

کشورهای اروپایی به‌جای یافتن راه‌حلی برای تقسیم عادلانه پناهندگان در این اتحادیه تلاش می‌کنند با ابزار مختلف و حتی با خشونت پای این قشر آسیب‌دیده را که عمدتاً به‌واسطه سیاست‌های غلط همین غربی‌ها به این روز افتاده‌اند از این اتحادیه ببرند.

مناقشات بر سر مسئله تقسیم عادلانه پناهندگان در اتحادیه اروپا همچنان به‌دلیل مخالفت برخی اعضا حل‌ نشده باقی مانده است و همچنان با توجه به پیمان دوبلین، کشورهای مرزی این اتحادیه در معرض هجوم چشمگیر پناهجویان قرار دارند.

حالا این روزها تشدید تحولات در افغانستان هم نگرانی ها درباره هجوم مجدد پناهندگان به اروپا را افزایش داده است.

معاون پارلمان اروپا در بخش دیگری از سخنانش در دفتر هفته نامه اشپیگل انتقاد شدیدی به مجارستان وارد کرده و گفت: این کشور دیگر یک دموکراسی نیست و در آنجا هیچ رسانه آزادی وجود ندارد و سیستم انتخاباتی به گونه ای تغییر کرده که نخست وزیر این کشور اکثریت دو سوم را با کم تر از 50 درصد آراء بدست آورد. مشکلات زیادی در فرهنگ، علم و قوه قضائیه این کشور وجود دارد. وی در عین حال با خروج این کشور از اتحادیه اروپا مخالفت کرده و بین دولت و مردم آن تفاوت قائل شد.

وی اروپا را بر سر دو راهی دانسته و تاکید کرد که اکنون ما باید خود تصمیم بگیریم که آیا می خواهیم اروپایی دموکراتیک و مشترک و مبتنی بر ارزش باقی بمانیم. در غیر این صورت ما از هم پاشیده می شویم و در بهترین حالت تنها یک بازار داخلی صرف باقی خواهیم ماند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا