سناتور روس: از هم پاشیدن هژمونی آمریکا به شکست افغانستان محدود نمی‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، “آلکسی پوشکوف” عضو ارشد کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که اقتصاد ایالات متحده چیزی جز یک “حباب مالی” نیست و  از هم پاشیدن شدن هژمونی آمریکا در شکست این کشور در افغانستان خلاصه نخواهد شد و این وضعیت به بدهی‌های ملی ایالات متحده نیز مربوط می‌شود.   

این سناتور روس در کانال تلگرام خود نوشت: «مدت‌هاست که از ضرورت عدم وابستگی به اوراق بهادار آمریکایی سخن گفته می‌شود. ضمن اینکه همینجا باید یادآور شدم که روسیه با احتیاط کامل این اقدام را قبلاً انجام داده است. عملاً تمامی بهبود وضعیت اقتصادی ایالات متحده در ازای فروش مقدار بسیار زیادی از این اوراق بهادار و در نتیجه ایجاد بدهی برای این کشور صورت می‌گیرد. واقعیت این است که آمریکا به دست خود این کشور را به یک “حباب مالی” تبدیل کرده است.»

آلکسی پوشکوف با یادآوری اینکه بحران سال‌های 2009-2008 در ایالات متحده که دومین ضربه اساسی به هژمونی این کشور وارد کرد، پس از شکست سیاسی آمریکا در عراق بوجود آمد، ادامه داد: « این بحران مطمئناً آخرین آن نبوده و اکنون هم شکست آمریکا در افغانستان عواقب قابل توجهی برای آنها خواهد داشت.»

پیش از این در ماه آگوست (مرداد ماه)، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که سقف بدهی‌های ملی این کشور به 22 تریلیون دلار که سقف تعیین شده از سوی کنگره بود، رسیده است و از قوه قانونگذاری ایالات متحده درخواست کرد که این سقف را باز هم بالاتر ببرد.

وزارت خزانه داری همچنین هشدار داد که در غیر این صورت آمریکا دچار کمبود بودجه شده و آسیب جبران ناپذیری به اقتصادی آن وارد خواهد شد. این وزارتخانه در همین راستا انتشار مقداری از اوراق بهادار را متوقف کرده و استفاده از ابزار ویژه مالیاتی را آغاز کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز بعد از آن ابراز اطمینان کرد که نمایندگان کنگره سقف بدهی دولتی را افزایش خواهد داد و کشور می‌تواند از کمبود بودجه جلوگیری کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا