خانه موزه «مقدم» یکشنبه تعطیل استخانه موزه «مقدم» در تهران، یکشنبه دوم مهرماه تعطیل است.

به گزارش ایسنا، تعطیلی این خانه تاریخی، یکشنبه دوم مهرماه به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع) اعلام شده است.

خانه موزه مقدم که زیر نظر دانشگاه تهران است، از جمله خانه‌های مجلل دوران قاجار و متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام «محمدتقی خان احتساب الملک» بود. احتساب الملک دارای دو پسر به نام‌های حسن و محسن بود که برای ادامه تحصیل به اروپا رفتند. محسن مقدم پس از پایان تحصیلات خود در رشته‌های نقاشی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی در سال ۱۳۱۵ به وطن بازگشت و در کنار فعالیت‌های علمی، به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداخت.

استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع‌آوری‌شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی و تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و غیره را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری کرد.

در سال ۱۳۵۱ استاد مقدم، استاد ممتاز دانشگاه تهران با توجه به علاقه وافرش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری‌شده وقف دانشگاه تهران کرد.

خانه موزه مقدم در خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱ قرار دارد و به جز دوشنبه و سوگواری‌ها در باقی روزهای هفته باز است و از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر امکان بازدید دارد. بلیت ورودی این خانه تاریخی برای هر نفر ۳۰ هزار تومان است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا