ایرانی‌ها در رتبه سوم مسافران استانبولگردشگرانی ایرانی پس از روس‌ها و آلمانی‌ها، بیشترین شمار گردشگران خارجی ورودی به شهر استانبول ترکیه را تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی صباح،   آمارهای رسمی جدید نشان می‌دهد که استانبول، بزرگ‌ترین شهر ترکیه، در هشت ماه نخست سال میلادی پذیرای بیش از ۱۱.۵ میلیون گردشگر خارجی بوده است.

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد تعداد گردشگران ووردی به این کلان‌شهر که بیشتر به عنوان پل بین اروپا و آسیا توصیف می‌شود، از ژانویه تا آگوست، ۱۳.۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به ۱۱.۵۲ میلیون نفر رسیده است.

این رشد به دلیل هجوم مسافران اروپایی بویژه آلمانی‌ها و بریتانیایی‌ها بوده است. علاوه‌بر اینکه گردشگران روس، عمدتاً به دلیل محدودیت‌های پروازی اعمال‌شده توسط کشورهای غربی به دلیل جنگ اوکراین، با شمار قابل ملاحظه‌ای ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند.

ورودی کشورهای حوزه خلیج فارس به ترکیه با رهبری عربستان سعودی نیز شتاب بیشتری گرفته است.

داده‌ها نشان می‌دهد که تنها در ماه آگوست، تعداد ورودی‌ها با جهش ۴.۹ درصدی به نزدیک به ۱.۷۵ میلیون رسیده است که در ادامه رکورد ۱.۸۷ میلیون نفری در ماه جولای ثبت شد که بالاترین سطح ماهانه در یک دهه اخیر در استانبول بود.

بازدیدکنندگان خارجی از استانبول به ترتیب از کشورهای روسیه (۱۷۹,۰۱۷)، آلمان (۱۲۷,۴۸۶)، ایران (۱۰۱,۴۵۹) و ایالات متحده (۸۱,۲۵۷) هستند. شهروندان این کشورها در ماه اوت بیشترین سفرها را به این شهر داشتند. ورودی از عربستان سعودی نیز ۷۴,۶۶۴، بریتانیا ۷۲,۰۰۲ و فرانسه ۶۱,۸۵۰ نفر بوده است.

در میان کشورهای عربی، عربستان سعودی جایگاه برتر خود را حفظ کرده و پس از آن عراق، کویت، الجزایر، اردن، مراکش، لیبی و مصر قرار گرفته‌اند.

بر اساس داده‌های وزارت فرهنگ و گردشگری، این رقم کلی تقریباً یک سوم از ۳۳.۴ میلیون گردشگر ورودی به ترکیه در هشت ماه نخست سال را تشکیل می‌دهد که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد جهش داشته است.

دروازه اصلی شهر، یعنی فرودگاه استانبول، همچنان نقشی محوری در تسهیل سفرهای بین‌المللی ایفا می‌کند. تنها در ماه آگوست حدود ۱.۲۳ میلیون گردشگر از مجموع نزدیک به ۸.۱ میلیون مسافر خارجی که در هشت‌ماهه اول خدمات‌رسانی شده بودند، از فرودگاه استانبول استفاده کردند.

گردشگری منبع مهمی از درآمد برای ترکیه است و دولت برای مهارِ کسری بودجه خود حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده است.

بازگشت کامل صنعت گردشگری در سال گذشته پس از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا باعث شد که تعداد گردشگران به رکورد نزدیک شود و درآمدهای بالایی را به همراه داشته باشد و دولت را بر آن داشته تا برآوردهای سالانه خود را افزایش دهد.

دولت پیش‌بینی می‌کند در سال جاری شمار گردشگران ورودی به ترکیه به ۶۰ میلیون برسد و همچنین برآورد شده این رقم در سال ۲۰۲۸ به ۹۰ میلیون برسد.

از حیث درآمد نیز پیش‌بینی می‌شود امسال درآمد گردشگری ترکیه به ۵۶ میلیارد دلار و در پنج سال آینده به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد. درآمدهای گردشگری در شش‌ماهه اول سال جاری با ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است.

تعداد ورودی‌ها در سال ۲۰۲۲ با ۸۰.۳۳ درصد افزایش به ۴۴.۶ میلیون رسیده است، که فقط با اوج ۴۵.۱ میلیون نفری آن در سال ۲۰۱۹ فاصله دارد.

گردشگری حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) کمک می‌کند. علاوه‌بر این، حدود ۱.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ در بخش خدمات اقامتی و غذایی کار می‌کردند که حدود ۵ درصد از کل اشتغال این کشور را تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا