سفیر روسیه: با اعمال فشارهای اقتصادی بر افغانستان مخالفیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “دمیتری ژیرنوف” سفیر فدراسیون روسیه در کابل در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد  که کشورهای غربی ممکن است در صورت اعمال فشارهای اقتصادی بر افغانستان، خود تحریک کننده افزایش جریان مهاجرت از این کشور باشند.

ژیرنوف گفت: «چنین اقدامی می‌تواند منجر به فشار مهاجرت از افغانستان به خارج از این کشور شود که خود کشورهای غربی با نگرانی از آن صحبت می‌کنند. در اینجا این سئوال پیش می آید: اگر غرب طالبان را عامل خارج شدن مردم افغانستان از این کشور می‌داند، برای چه وخامت اوضاع در افغانستان بطور مضاعف تعمیق می کند تا افراد بیشتری تمایل به مهاجرت به خارج را پیدا کنند. برای اینکه پناهجویان در وهله نخست از فقر فرار می‌کنند.»

این دیپلمات روس با یادآوری اینکه کشورهای غربی از ارائه کمک‌های اقتصادی به افغانستان خودداری کرده و حتی دارایی‌های این کشور را مسدود کرده‌اند، ادامه داد: «اگر غربی‌ها به آسیب رساندن به اقتصاد افغانستان ادامه دهند، این تنها جنبش طالبان نیست که آسیب می‌بیند، بلکه بیشتر از آنها این مردم افغانستان هستند که دچار مشکل می‌شوند و وضعیت انسانی در این کشور وخیم‌تر خواهد شد.»

سفیر روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه اعلام کرد که در حال حاضر بیش از 300 شهروند افغانستانی دارای گذرنامه روسی و دیگر کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی و همچنین 800 دانشجوی افغان که پیش از این در روسیه مشغول تحصیل بودند، خواستار خروج از افغانستان شده‌اند.

در اواخر ماه آگوست (اوایل شهریور ماه) به دستور ولادیمیر پوتین، وزارت دفاع روسیه با اعزام چند فروند هواپیمای ترابری نظامی به کابل، بیش از 500 نفر از اتباع روسی و دیگر کشورهای منطقه آسیای میانه را از افغانستان خارج کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا