واکنش ۳ کشور مطرح اروپایی به رونمایی ایران از موشک فتاح۲


همشهری آنلاین نوشت: در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد آمده است: تروئیکا – فرانسه، آلمان و بریتانیا – رونمایی از یک نوع موشک بالستیک جدید توسط ایران در ۱۹ نوامبر را محکوم می کند.

این سه کشور اروپایی درحالی که محدودیت‌های موشکی ایران بر اساس توافق سال ۹۴ به پایان رسیده است ادعا کردند: ایران به‌رغم درخواست‌های مکرر بین المللی برای توقف آن و پس از سال‌ها نادیده گرفتن محدودیت‌های سازمان ملل، به توسعه برنامه موشکی خود ادامه می دهد.

در این بیانیه ادعا شده است: ادامه توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران به دنبال توسعه برنامه هسته‌ای این کشور، فراتر از همه توجیهات غیرنظامی معتبر و تحقیقاتی است که قبلاً در مورد تحویل تسلیحات هسته‌ای انجام شده بود. این پیشرفت‌ها همچنین نشان دهنده تهدید جدی ایران برای امنیت جهانی و منطقه ای است.

تروئیکا همچنین در این بیانیه با اتهام‌زنی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ادعا کردند که «به انجام هر گام دیپلماتیک برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای و پاسخگویی ایران به فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه و در سطح بین المللی» متعهد هستند.

موشک هایپرسونیک فتاح ۲ اواخر آبان‌ماه گذشته، در جریان بازدید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه، برای نخستین بار رونمایی شد.

فتاح ۲ موشک هایپرسونیک (ابرفراصوت) با قابلیت گلاید و همچنین کروز است که در دسته تسلیحات هایپرسونیک HGV و HCM دسته‌بندی می‌شود.

تنها ۴ کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران فناوری این نوع از تسلیحات هایپرسونیک را در اختیار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا