امیرعبداللهیان: آمریکایی‌ها از تهدید هیچ نتیجه‌ای به دست نمی‌آورند/ امیدواریم طرف‌های مقابل بر مبنای خرد در مذاکرات حاضر شوند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که در خصوص تلاش آمریکایی‌ها برای بهره‌گیری از ادبیات تهدید در مذاکرات احیای برجام به مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا هشدار داده و تأکید کرده است که از این شیوه هیچ دستاوردی برای واشنگتن حاصل نخواهد شد.

وی در این خصوص اظهار داشت: خیلی شفاف به طرف مذاکره کننده اتحادیه اروپا گفتم آمریکایی‌ها از ادبیات تهدید هیچ نتیجه‌ای نخواهند گرفت و اگر این ادبیات را ادامه دهند پیام سازنده‌ای برای دولت جدید نیست.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم. دولت سیزدهم مذاکره‌ای را مذاکره می‌داند که دستاوردهای ملموس در راستای تامین منافع و حقوق ملت ایران داشته باشد. طبعا این پیام تاثیرات مثبت خود را در طرف مقابل داشته است

امیرعبداللهیان تأکید کرد: مذاکره از ابزار دیپلماسی است و امیدواریم اتفاقات خوبی رخ دهد و طرف‌های مقابل بر مبنای خرد در میز مذاکره حضور یابند.

وی یادآور شد: طرف مقابل این درک را دارد که یک پروسه دو سه ماه‌ای زمان می‌برد که دولت جدید مستقر شود. این موضوع یکی از موضوعاتی است که در دستورکار دستگاه سیاست خارجی و دولت است.

امیرعبداللهیان در خصوص توافق 25 ساله با چین  نیز گفت: یکی از برنامه‌های اصلی ما برنامه 25 ساله ایران و چین است. در زمانی که آقای لاریجانی برای پیگیری این موضوع ماموریت خاص پیدا کرد و آن زمان در مجلس بودم در جریان جزییات کار بودم و در پکن از نزدیک شاهد اتفاقاتی بودم که رخ می‌داد و در نهایت منجر به امضای این توافق مهم شد.

وی تصریح کرد: نه تنها این قرارداد را برای اجرا به طور جدی پیگیری می‌کنیم و جزو دستورکارهای اصلی ماست. بلکه این الگو را به کشورهای دیگری که ظرفیت‌هایی را دارند تعمیم می‌دهیم. با روسیه و هند این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: در تمامی سفارتخانه‌ها یکی از تاکیدات ما این است که سفارتخانه‌های ما باید در خدمت بخش‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و علمی و فناوری به معنای واقعی باشد. این‌که می‌گوییم خدمتگزار ملت هستیم مردم باید ترجمان آن را ببینند.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص محل ایستادن خود در عکس یادگاری نشست بغداد گفت: معتقدم در جایگاهی ایستادم که جایگاه واقعی جمهوری اسلامی و نماینده جمهوری اسلامی ایران بود.

تکمیل می‌شود…
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا