انتقاد اپوزیسیون از بی‌توجهی دولت آلمان به وضعیت بازداشتی‌ها به دلیل نیاز به ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “تاگس اشپیگل”، ترکیه در حال حاضر حدود 120 شهروند آلمانی را در بازداشتگاه های خود محبوس کرده است.

روزنامه تاگس اشپیگل این خبر را با استناد به پاسخ دولت آلمان به یک درخواست حزب چپ آلمان منتشر کرده است. بر این اساس حدود نیمی از از این اتباع آلمانی در بازداشت هستند و بقیه هم نمی توانند به دلیل ممنوعیت سفر، ترکیه را ترک کنند.

“گوکای آکبولوت” از سیاستمداران حزب چپ که در این باره از دولت سوال کرده در این باره گفته است که بسیاری از این اتباع آلمانی به دلیل تفسیرهای انتقادی درباره رئیس جمهور ترکیه و دولت وی در رسانه های اجتماعی بازداشت شده اند. این نماینده حزب چپ پارلمان آلمان دولت را متهم می کند که به اندازه کافی برای آزادی این اتباع آلمانی بی گناه اقدام نمی کند.

وزارت امور خارجه آلمان در پاسخ به درخواست این نماینده حزب چپ اعلام کرده که دولت از 61 تبعه آلمانی زندانی در ترکیه و 58 آلمانی دیگر که ممنوع الخروج شده اند اطلاع دارد. دلایل برای این حبس ها و ممنوعیت خروج برای اتباع آلمانی در پاسخ وزارت خارجه نیامده است.

بنابراین مشخص نیست چه تعداد آلمانی به دلیل اتهامات سیاسی دستگیر شده اند و چه تعداد جرائم دیگری دارند.

آلمان و ترکیه سال هاست در این باره با هم مناقشه دارند و آلمان این اتهام را به ترکیه وارد می کند که آزادی بیان را محکوم کرده اند.

وزارت امور خارجه آلمان در توصیه های سفر فعلی خود اعلام می کند که اتباع آلمانی همچنان خودسرانه از طرف دولت ترکیه دستگیر می شوند و یا از سفر به ترکیه و یا خروج از این کشور ممانعت می شوند.

منتقدان، دولت آلمان را متهم می کنند که به دلیل نقش مهم آنکارا در مسئله پناهندگان از تحریم ها علیه این کشور به دلیل این دستگیری های گسترده چشم پوشی می کنند.

“گوکای آکبولوت”، این انتقاد را وارد می کند که دولت آلمان ابزارهای زیادی برای فشار برترکیه در اختیار دارد که از جمله آن توقف ارسال تسلیحات به این کشور است.

وی تاکید کرد: نباید این گونه باشد که مردم در ترکیه تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان در شبکه های اجتماعی مجازات شوند.

این نماینده فراکسیون چپ در پارلمان آلمان گفته است که ترکیه این اتباع آلمانی را به گروگان گرفته است. وی از دولت آلمان خواست موضع گیری شفافی در قبال این مسئله نشان دهد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا