تغییر نظر دانشمندان در مورد رنگ بیگانگان فضایی/ بزرگترین مار تاریخ به اندازه یک اتوبوس

جهان علم و فناوری در آخرین روز فروردین ۱۴۰۳ شاهد خبرهای جالب توجهی بوده است که در اینجا نگاهی به گزیده‌ای از آنها می‌اندازیم.

به گزارش ایسنا، از کشف بزرگ‌ترین مار تاریخی جهان تا تغییر نظر دانشمندان در مورد رنگ بیگانگان فضایی و استفاده از یک بمب‌افکن برای درمان سرطان، این موارد تنها چند نمونه از اخبار قابل توجهی هستند که در روز جمعه ۳۱ فروردین در سرویس علم و فناوری ایسنا منتشر شد.
در ادامه می‌توانید با کلیک روی تیتر خبر متن کامل آن را مشاهده کنید.

دانشمندان فسیل بزرگترین مار تاریخ را کشف کردند

یکی از بزرگترین مارهای تاریخ ممکن است حدود ۴۷ میلیون سال پیش در اطراف جایی که اکنون هند می‌نامیم، خزیده باشد. دانشمندان موسسه فناوری هندی «رورکی» مجموعه‌ای از مهره‌های به خوبی حفظ شده‌ای را کشف کرده‌اند که احتمالا متعلق به یک مار غول پیکر ماقبل تاریخ است. به طرز وحشتناکی، این مطالعه نشان می‌دهد که این مار، که بلندتر از یک اتوبوس مدرسه بوده، احتمالا ظاهری مشابه یک آناکوندای امروزی داشته است.

بیگانگان فضایی ممکن است در واقعیت بنفش باشند

اگرچه هیچ راه قطعی برای فهمیدن رنگ موجودات فرازمینی وجود ندارد اما به گفته گروهی از اخترشناسان که در حال ثبت ترکیب شیمیایی منحصر به فرد موجوداتی به رنگ بنفش هستند، حیات فرازمینی می‌تواند شامل باکتری‌های بنفش رنگ باشد.

وقوع زلزله ۴.۲ در «روداب» خراسان رضوی

زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۲ بامداد امروز در حوالی روداب استان خراسان رضوی به ثبت رسید. شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۰۲:۳۹:۲۶ بامداد امروز جمعه ۳۱ فروردین ماه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.  

۷۱ درصد دانش‌بنیان‌ها هیچ وام فعالی در سیستم بانکی ندارند

نتایج ارزیابی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان نشان می‌دهد موضوع سهم وام محصولات دانش‌بنیان از مجموع وام‌های فعال کشور یک درصد است و حدود ۷۱ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان هیچ گونه وام فعالی در سیستم بانکی ندارند.

بادبان ناسا بر فراز زمین برافراشته می‌شود!

ناسا قصد دارد در هفته آینده یک سیستم بادبان خورشیدی را به فضا پرتاب کند تا بر فراز زمین مستقر شود و از نور خورشید برای فعالیت‌های خود کمک بگیرد.

یک بمب‌افکن میکرومقیاس برای مقابله با تومور سرطانی ساخته شد

 محققان دانشگاه آلاباما با همکاری پژوهشگرانی از موسسه تحقیقاتی سنت‌پاو وسیبربن، ماده‌ای در مقیاس میکرومتری از جنس پروتئین ساختند که می‌تواند رهایش نانوذرات را در محل سلول‌های سرطانی انجام داده و با این کار تومور را از بین ببرد. این میکروماده روی مدل‌های جوندگان مبتلا به سرطان روده بزرگ آزمایش شده و نتایج آن امیدوارکننده بوده است.

حمایت از راه‌اندازی خط تولید دانش‌بنیان‌های ایرانی در کنیا

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی کشورمان برای تامین نیازهای فناورانه کنیا با همکاری شرکت‌های دانش بنیان ایرانی خبر داد و گفت: صندوق نوآوری از راه‌اندازی خط تولید دانش‌بنیان‌های ایرانی در کنیا حمایت می‌کند.

مدل تلسکوپ فضایی جیمز وب با اندازه واقعی به نمایش در می‌آید

ورثروپ گرومن، پیمانکار اصلی ناسا در ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST)، تنها مدل کامل این تلسکوپ فضایی را به بنیاد فضایی که یک سازمان غیرانتفاعی است که از فعالیت‌های فضایی، متخصصان فضایی و آموزش حمایت می‌کند، اهدا کرده است. این مدل سه طبقه که دارای پایه‌ای به طول یک زمین تنیس است، در مرکز کشف بنیاد فضایی در کلرادو اسپرینگز به نمایش گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا