به بهانه خداحافظی کاکس؛ از وعده انتقام تا عذرخواهی روی سکو

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، خداحافظی جی‌دن کاکس در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کشتی آزاد آمریکا، خیلی‌ها را تحت تأثیر قرار داد، مردی که همیشه تصمیماتش به موقع بوده و در اوج مانده است.

کاکس که مدال برنز المپیک و دو طلا، یک نقره و دو برنز جهان را در کارنامه دارد، پیش از آنکه کامران قاسم‌پور به وزن 92 کیلوگرم بیاید، میثم مصطفی جوکار و علیرضا کریمی از کشورمان را با شکست مواجه کرد. کریمی که یکی از کشتی‌گیران بسیار خوب کشتی ایران بوده، چهار بار مغلوب کاکس شد و هیچ‌گاه نتوانست راه شکست بر کوه عضله آمریکایی را پیدا کند.

بعد از کریمی، این کامران قاسم‌پور بود که مقابل کشتی‌گیر فوق‌العاده آمریکایی قرار گرفت که سال 2021 در مرحله نیمه‌نهایی جهانی اسلو مغلوب نماینده ایران شد و سال بعدش هم در جهانی 2022 بلگراد در فینال مقابل کامران قاسم‌پور شکست خورد.

این کشتی‌گیر که به کوه عضله معروف است، همانقدر که به لحاظ فنی جایگاهی ویژه در کشتی جهان داشت و همیشه نمایش فوق‌العاده‌ای از خود مقابل رقبا ارائه می‌کرد، به لحاظ اخلاقی نیز اثری ماندگار از خود به جا می‌گذاشت که هیچ حریفی مبارزه با او را فراموش نمی‌کرد. کاکس سال اول که مغلوب کامران قاسم‌پور شد، در وارم‌آرپ (سالن گرم) علاوه بر تبریک قهرمانی، وعده انتقام داد و گفت سال بعد کامران را دوباره خواهد دید!

در سال دوم اما نماینده ایران مطمئن‌تر و جسورتر از سال قبل کاکس را شکست داد و وقتی در کش‌وقوس کشتی، پیشانی‌اش دچار پارگی شد، کاکس بار دیگر ضمن تبریک قهرمانی قاسم‌پور، از او بابت شکستگی ابرویش در حین کشتی عذرخواهی کرد.

همان زمان قهرمان ایرانی که دو بار بر کاکس غلبه کرده بود، در مورد حریف آمریکایی و قدرت فوق‌العاده و اخلاق منحصربه فردش گفته بود که «او بیرون از تشک، بسیار آرام و مهربان بوده و زمین تا آسمان با کشتی‌گیر جسور و جنگنده‌ای که مقابلت مبارزه می‌کند، متفاوت است.»

کاکس مردِ تصمیمات به موقع بود. او بعد از دومین شکستش مقابل کامران قاسم‌پور تصمیم گرفت وقتش را در 92 کیلوگرم تلف نکند و به وزن المپیکی 97 کیلوگرم برود تا برای المپیک و رویارویی با کایل اسنایدر آماده شود، اما دچار بدشانسی شد و سال گذشته حضور در فاینال ایکس را به دلیل مصدومیت از دست داد.

او باوجودی که به لحاظ سنی همچنان می‌توانست کار را ادامه دهد و قهرمانان زیادی در تیم ملی آمریکا هستند که چندین سال از او بزرگترند و همچنان قصد خداحافظی ندارند، اما وقتی 2-2 مغلوب کالین مور شد، کفش‌هایش را درآورد و با در آغوش گرفتن فرزند تازه به دنیا آمده‌اش، این پیام را به همه داد که به خانواده و زندگی شخصی‌اش خواهد رسید. دنیای تازه او، فعلاً بدون کشتی و در کنار خانواده خواهد بود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا