شوخی با آثار کلاسیک نقاشی و نقدی بر نمایشگاه های مجازی

یک هنرمند نقاش بر این باور است که هنر نقاشی بیش از سایر حوزه های هنر از آسیب کرونا در امان مانده است و در این زمینه به فروش مناسب آثارش در این دوره اشاره می کند.

حامد نوروزی، هنرمند نقاش متولد سال ۱۳۷۰ در تهران و فارغ التحصیل رشته معماری است. او که تا به حال چندین نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از ایران داشته، برنده جایزه‌ی فستیوال Nord art از کشور آلمان در سال ۲۰۱۹ است.

به تازگی تعدادی از آثار نوروزی در نمایشگاه «مجموعه تابستانه» به نمایش گذاشته شد که او درباره تجربه نمایشگاه گروهی به ایسنا چنین گفت: «نمایشگاه گروهی یک خصیصه خیلی مهمی دارد و آن حضور آرتیست‌های مختلف است که باعث می‌شود هنرمندان آثار دیگران را نیز مشاهده کنند.»

نوروزی با اشاره به این نکته که نمایشگاه گروهی برخلاف نظر خیلی از افراد یک تجربه مهم محسوب می‌شود، گفت: «نمایشگاه گروهی یک خصیصه خیلی مهمی دارد و آن حضور آرتیست‌های مختلف از گالری‌های مختلف است.» 
وی در ادامه اضافه کرد: «هنرمندان از این طریق می‌توانند آثار دیگران را نیز مشاهده کنند و این برای هنرمندان جوانی مثل من فرصتی است که کمک می‌کند تا مخاطبان جدی‌تر نیز آثارشان را ببینند.» 

این نقاش درباره سبک کاری خود اظهار کرد: «سبک کار من معاصر است؛ اما نوع تکنیک اجرا به کلاسیک بازمی‌گردد و به همین دلیل از آثار دیگر نمایشگاه مجزاست؛ البته آثار دیگر هم معاصر هستند اما تکنیک اجرای آن‌ها تکنیک کلاسیک نیست.

به گفته این هنرمند تعداد کارهای طنز در مجموعه آثار او کم نیست و او معمولا یکسری از آثار کلاسیک را انتخاب می‌کند و با شوخی و طنز جایگاه معنوی‌ای که در گذشته داشته‌اند را پایین می‌کشد. 

نوروزی، نقاش در پاسخ به پرسشی که از او درباره اقبال مردم نسبت به سبک کارش پرسیده شد، گفت: «اقبال خیلی خوب بود. من هم نمایشگاه انفرادی موفقی داشتم که هم از لحاظ فروش و هم از لحاظ بازخورد تجربه موفقی بود.» 

این نقاش با اشاره به اینکه حوزه فعالیتش به صورت کامل نقاشی است، درباره تأثیر شیوع ویروس کرونا بر این حوزه، تاکید کرد: «هنر نقاشی نسبت به سایر حوزه‌های هنر، بیشتر از تأثیرات شیوع ویروس کرونا در امان مانده است.» 

وی در این زمینه اضافه کرد: «من دوستانی دارم که در فضای تئاتر کار می‌کنند و خیلی از شیوع این ویروس صدمه دیده‌اند. در نقاشی اما من در دوره کرونا نیز فروش خوبی داشتم و حتی یک نمایشگاه گروهی و انفرادی نیز در این دوران برگزار کردم.» 

به گفته این هنرمند به لحاظ بُعد اقتصادی، از آن جهت که ویروس کرونا اقتصاد و قدرت خرید خریداران هنر را تحت تاثیر قرار داده است، باعث شده تا خریداران به منظور خرید آثار هنری صبر کنند. این مشکلی است که برای حوزه نقاشی پیش آمده که البته نسبت به مشکلات سایر حوزه‌ها پیش پا افتاده محسوب می‌شود.

نوروزی در پاسخ به این پرسش که آیا نمایشگاه مجازی می‌تواند حق مطلب را ادا کند و هنری که هنرمند تلاش دارد تا به مخاطبش منتقل کند را انتقال دهد یا خیر، گفت: «فکر نمی کنم. خود من درخواست‌های زیادی از طرف افراد مختلفی دارم که کارهایم را به منظور فروش در سایت قرار دهم اما معمولا این کار را انجام نمی‌دهم.»

وی در تشریح دلیل این کار اضافه کرد: «دیدن یک کار از نزدیک خیلی متفاوت از بازدید مجازی آن است.» 

به گفته این هنرمند بازدید مجازی از یک نمایشگاه هنری، تجربه غیرممکنی نیست و قطعا افرادی وجود دارند که از این طریق از نمایشگاه بازدید می‌کنند و حتی آثاری را نیز خریداری می‌کنند، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این نوع از بازدید کاملا با بازدید حضوری متفاوت است. 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا