رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال با وجود مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اگرچه کشور با مشکلات اقتصادی و تحریم‌های متعدد روبرو است اما در مسیر ارائه خدمات درمانی رایگان به کودکان کمتر از هفت سال گام برداشتیم، گفت: هرچند درمان رایگان کودکان کمتر از هفت سال هزینه‌بر است اما یک سرمایه‌گذاری برای نظام سلامت کشور به حساب می‌آید.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین‌اللهی در آیین افتتاحیه «پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت» که صبح یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت برگزار شد، اظهار کرد: موضوع سلامت کودکان را مطرح کرده و در کانون توجه قرار داده‌ایم. پزشکی، مقاطع مختلفی از زندگی را در بر می‌گیرد و بخشی از آن مربوط به کودکان می‌شود.

وی ادامه داد: حالات روحی و رفتاری یک مادر باردار بر جنین اثر می‌گذارد؛ با توجه به این اثرگذاری باید گفت که سلامت فقط شامل بعد فیزیکی نمی‌شود بلکه بعدهای روانی را نیز در بر می‌گیرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سلامت کودکان از اهمیت فراوانی برخوردار است، افزود: هنگامی که یک نوزاد متولد می‌شود، اعضا و جوارح او در بدو تولد کامل نیستند و در گذر زمان کامل می‌شود. با توجه به اینکه اعضا و جوارح نوزادان در بدو تولد کامل نیست و در گذر زمان کامل می‌شود، توجه به سلامت کودکان از اهمیت فراوانی برخوردار است. به طور مثال، اگر یک کودک دچار تنبلی چشم شود دیگر نمی‌توان برای او کاری انجام داد و تا سال‌ها گرفتار این مشکل می‌شود.

عین‌اللهی ادامه داد: هنگامی که یک جامعه سالم باشد از منظرهای مختلف می‌تواند به رشد و نمو دست پیدا کند. ما در وزارت بهداشت بر این باور هستیم که درمان کودکان جزو درمان‌های پایه به حساب می‌آید و شرایط نباید به نحوی باشد که یک کودک به دلیل مشکلات مالی خانواده خود از درمان محروم باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از کودکان به دلیل مشکلات مالی خانواده‌های خود از درمان محروم بودند، افزود: موضوع محرومیت کودکان از خدمات درمانی به دلیل مشکلات مالی یک موضوع جدید نیست. حتی برخی اساتید دانشگاه‌ها دچار نارسایی‌هایی هستند که این موضوع در فقر خانواده آنها در دوران کودکی ریشه دارد و آنها از خدمات درمانی محروم بودند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه درمان کودکان یک امر پایه در حوزه نظام سلامت به حساب می‌آید، افزود: موضوع درمان رایگان کودکان کمتر از هفت سال مورد توجه دولت قرار گرفت و شخص رئیس جمهور از این موضوع به طور کامل حمایت کرد. اگرچه کشور با مشکلات اقتصادی و تحریم‌های متعدد روبرو است اما در مسیر ارائه خدمات درمانی رایگان کودکان کمتر از هفت سال گام برداشتیم. اگرچه درمان رایگان کودکان کمتر از ۷ سال هزینه‌بر است اما یک سرمایه‌گذاری برای نظام سلامت کشور به حساب می‌آید.

ادامه دارد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا