واکنش رئیس جمهور آمریکا به پایان 20 سال اشغالگری در افغانستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جوبایدن»، رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پس از خروج آخرین هواپیمای این کشور از افغانستان به این موضوع واکنش نشان داد.

در همین ارتباط نیز رئیس جمهور آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حضور نظامی ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان به پایان رسید.

بایدن همچنین در بیانیه خود اعلام کرد که نیروهای آمریکایی طی ۱۷ روز گذشته بزرگترین عملیات خروج هوایی در تاریخ آمریکا را انجام دادند و بیش از ۱۲۰ هزار شهروند آمریکایی، شهروند کشورهای متحد و متحدان افغان آمریکا را خارج کردند.

در اوایل بامداد سه شنبه و ساعاتی پیش از بیانیه بایدن، آخرین هواپیمایی آمریکایی از افغانستان خارج شد.

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آن‌ها در افغانستان ادامه داشته است.

با تصرف سریع‌تر از حد انتظار کابل از سوی گروه طالبان، آمریکا و متحدانش روند خروج از افغانستان را به شکلی سراسیمه و بی‌نظم تسریع کرده‌اند و فرودگاه کابل که در تحت کنترل آن‌ها قرار داشت، با هرج و مرج گسترده مواجه شد.

در جریان بیش از ۲۰ سال اشغال نظامی افغانستان از سوی نیروهای آمریکایی، نه تنها وضعیت شهروندان افغانستان و این کشور بهتر نشد، بلکه افغانستان همچنان با مشکلات زیرساختی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا