آمریکا فعالیت دیپلماتیک خود در افغانستان را متوقف کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، در ادامه خروج آخرین نیروها و هواپیمای آمریکا در افغانستان، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: عملیات نظامی به پایان رسیده است و یک مأموریت دیپلماتیک جدید آغاز شده است. این برنامه ما برای روزها و هفته‌های پیش رو است.

وزیرخارجه آمریکا در ادامه گفت: ما یک تیم جدید را برای کمک به مأموریت جدید ایجاد کردیم. از امروز ما حضور دیپلماتیک خود را در کابل معلق و عملیات دیپلماتیک خود را از کابل به دوحه در قطر منتقل کردیم.

بلینکن در ادامه افزود: بیش از ۱۰۰ کشور جهان در کنار ما از طالبان خواسته اند تا به افراد باقی مانده در افغانستان اجازه خروج از این کشور را بدهد. این کشورها از طالبان خواسته اند که به اسناد صادر شده از طرف آن‌ها برای خروج افراد از افغانستان احترام بگذارند. شورای امنیت هم قطعنامه‌ای را چند ساعت پیش به تصویب رساند تا طالبان را در این رابطه مسئوولیت پذیر کند.

در بامداد سه شنبه، پنتاگون خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان و اتمام مأموریت آمریکا پس از دو دهه اشغالگری در این کشور را تأیید کرد.

شبکه خبری ان‌بی‌سی‌نیوز پس از خروج آخرین هواپیمای آمریکا از فرودگاه بین‌المللی کابل آن را «پایانی خون‌بار و پرآشوب» برای طولانی‌ترین جنگ آمریکا توصیف کرد.

با این حال خروج غیرمسئولانه آمریکا از افغانستان با انتقادات بسیاری روبرو شده است.

از جمله «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا در واکنش به خروج ناگهانی از افغانستان خطاب به جو بایدن گفت که آمریکا هیچ وقت تا این اندازه ضعیف نشده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا