تمدید ماموریت «یونیفل» در لبنان برای یک سال دیگر

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه البناء، روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از انجام مذاکراتی دشوار و با صدور قطعنامه 2591 ماموریت «یونیفل» (نیروهای موسوم به حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) را به مدت یک سال دیگر در این کشور تمدید کرد.

«امل مدللی» نماینده لبنان در سازمان ملل با انتشار توئیتی اعلام کرد که ماموریت یونیفل در لبنان بعد از انجام مذاکراتی دشوار تمدید شد.

قطعنامه جدید در خصوص تمدید ماموریت یونیفل در لبنان طبق قطعنامه 1701 در سال 2006 صادر شده است.

در قطعنامه 2591 برای نخستین بار شورای امنیت از یونیفل خواست تا اقدامات موقتی به ویژه در زمینه حمایت از نیروهای مسلح لبنان در زمینه غذا و دارو و سوخت انجام داده و همچنین حمایت لجستیکی از آنها به مدت 6 ماه به عمل آورد.

شورای امنیت همچنین بر افزایش حمایت بین المللی از نیروهای مسلح لبنان و ضرورت استقرار این نیروها به شکل فعال و دائم در جنوب این کشور تاکید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل همچنین از همه طرف‌های مربوطه خواست تا به تعهدات خود در خصوص احترام به امنیت یونیفل و سایر پرسنل سازمان ملل در لبنان پایبند باشند و تدابیر مناسب در این زمینه اتخاذ کنند.

این شورا همچنین خواستار روشن شدن نتیجه تحقیقاتی که لبنان در خصوص همه حملات ضد یونیفل انجام داده و نیز محاکمه عاملان آن‌ها شد.

شورای امنیت در پایان از همه طرف‌های مربوطه خواست تا تلاش‌های خود را برای اجرای کامل همه مفاد قطعنامه 1701 جدی‌تر کنند و همچنین این شورا هرگونه تجاوز از خط آبی و زمینی در مرزهای لبنان را محکوم کرد.

بر اساس این گزارش هیچ اشاره‌ای به تغییر ماموریت یونیفل در لبنان نشده و تنها این ماموریت تمدید شده است.

این درحالی است که واشنگتن در پایان ماه آگوست سال گذشته تلاش می‌کرد همراه با رژیم صهیونیستی دستور کار و ماموریت نیروهای یونیفل را در لبنان تغییر دهد تا این نیروها نقش موثرتری ایفا کرده و حتی تحرکات حزب‌الله را در جنوب لبنان محدود کنند و در نهایت موجب خلع سلاح مقاومت لبنان شوند.

 آمریکا سال گذشته نتوانست ماموریت نیروهای یونیفل را آنگونه که می‌خواست در لبنان گسترش و تغییر دهد و شاخص‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکا باز هم تصمیم گرفته در این زمینه تلاش کند اما به شکل جدیدتر.

در واقع ایالات متحده قصد دارد از آشفتگی موجود در وضعیت کنونی لبنان در سایه بحران سیاسی،  مالی، اقتصادی، اجتماعی و حوادث متشنج اخیر استفاده کرده و بار دیگر موضوع تغییر و گسترش ماموریت نیروهای بین‌المللی در لبنان را پیش بکشد.

ماموریت اصلی این نیروها در لبنان محافظت از صلح و جلوگیری از بروز جنگ و تجاوز به لبنان بود؛ اما از زمان آغاز فعالیت آنها در این کشور تاکنون رژیم صهیونیستی 2 جنگ را در سال 1982 و 2006 بر لبنان تحمیل کرد. بر این اساس عملاً حضور نیروهای یونیفل سبب ممانعت از بروز جنگ در دوره‌های اخیر در لبنان نشده؛ بلکه این قدرت حزب‌الله است که به ویژه پس از جنگ جولای موجب شده تا رژیم اشغالگر صهیونیستی تاکنون جرات حمله به لبنان را نداشته باشد.

با این حال هنوز یک مانع بزرگ در برابر تغییر ماموریت نیروهای یونیفل وجود دارد؛ چرا که این موضوع باید در شورای امنیت تصویب شود که محال به نظر می رسد، زیرا چین و روسیه همراه با کشورهای محور مقاومت علی رغم همه تلاش‌های ایالات متحده از حق وتوی خود در این زمینه استفاده می‌کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا