رئیس پارلمان عراق: عادی سازی روابط با اسرائیل مطرح نیست

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العربی الجدید، «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق تاکید کرد گفتگو درباره صلح برای مردم عراق شامل رژیم صهیونیستی نمی‌شود.

الحلبوسی در سخنانی در نشست مجمع گفتگوی الرافدین که در بغداد با حضور «برهم صالح»، رئیس جمهوری و دیگر مسئولان و سیاسیون برجسته عراقی برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره حرف و حدیث‌ها درباره عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: چه ما در قدرت باشیم و یا اشخاص دیگر، عادی‌سازی روابط با اسرائیل مطرح نیست و عراقی‌ها به هیچ عنوان دست خود را به سوی اسرائیلی‌ها دراز نخواهند کرد.

الحلبوسی افزود: امکان دارد ما در رویکردهایمان متفاوت باشیم؛ بخشی از ما در عراق اسلامگرا و بخش ملی‌گرا یا قوم‌گرا باشد اما هر دو گروه اتفاق‌نظر دارند که فلسطین تا ابد آزاد و کشوری عربی باقی خواهد ماند.

وی تاکید کرد که گفت‌وگو درباره صلح به هیچ عنوان شامل رژیم غاصب نمی‌شود.

رئیس پارلمان عراق در ادامه ضمن اذعان به مشکل فساد در دولت گفت: فساد آفتی است که باید راهکاری برای آن تدوین کنیم، گروه‌های سیاسی به خوبی بر لزوم دوره سیاسی جدید آگاه هستند.

وی با بیان اینکه مشکلی در اینکه رئیس جمهوری سنی یا شیعی یا کُرد باشد، وجود ندارد، گفت: عراق سدی استوار برای همه کشورهای منطقه است و ثبات این کشور برای همه منطقه حائز اهمیت است.

برهم صالح: نیاز به منظومه جدیدی داریم

«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق هم در این نشست تاکید کرده که عراق عنصری مهم در منطقه است و منازعات و تنش‌ها در منطقه، این واقعیت را نشان داد که همه از این منازعات متضرر می‌شوند و به سود هیچ کس نیست.

وی با بیان اینکه منطقه نیاز به منظومه جدیدی مبتنی بر مشترکات دارد، گفت: فروپاشی منظومه منطقه‌ای سبب بحرانهای آن است و هم اکنون نیاز به منظومه جدید سیاسی، امنیتی و اقتصادی برای مقابله با چالشهای کنونی شامل تروریسم و نوسانات اقتصادی و تغییرات آب و هوایی هست.

صالح همچین در سخنان خود بر برگزاری انتخابات شفاف در این کشور هم تاکید کرد.

یاد آور می‌شود که در بغداد نشست گفتگویی به مدت سه روز در حال برگزاری است که در آن گروهی از شخصیت های دولتی و سیاسی و نیز تحلیلگران و نویسندگان و روزنامه نگاران عراقی و عربی  خارجی حضور دارند و در آن موضوعات مربوط به عراق مورد بررسی قرار می‌گیرد که بحث انتخابات و اعتراضات مردمی در این کشور از جمله موضوعات آن است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا