لاوروف: غربی‌ها غیرقابل اعتماد بودن خود را بارها به روسیه ثابت کرده‌اند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، طرف روسی تمامی شرایط لازم برای حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه را فراهم کرده و این مسئله که این جریان “متزلزل و به کندی” پیش می‌رود، دیگر مسکو مقصر نیست.

لاوروف روز دوشنبه در سخنرانی در جمع نمایندگان جامع مدنی و جوانان شهر ولگاگراد در این باره گفت: «ما شرایط لازم برای روند عادی حیات سیاسی در سوریه و گفت‌وگوهای بین سوری‌ها برای حل و فصل اختلافات سیاسی آنها را فراهم کردیم که اکنون با کندی و متزلزل پیش می‌رود، ولی با این وجود همچنان جریان دارد. این در حالی است که کشورهای غربی سعی دارند از وجود گروه‌های مسلح غیرقانونی و تروریست‌ها در سوریه برای سرنگون کردن “بشار اسد” رئیس جمهوری این کشور استفاده کنند. زمانی که فقط یک هفته مانده بود تا تروریست‌های داعشی دمشق را هم گرفته و قدرت در سوریه را بدست بگیرند، شرکای غربی ما کاملاً آرام نشسته بودند و هیچ نگرانی نداشتند.»

وزیر خارجه روسیه یادآور شد، در چنین شرایطی روسیه کمک کرد تا نه تنها حاکمیت سوریه حفظ شود، بلکه جان مسیحیان سوری نیز نجات یابد و در غیر این صورت خطرات جدی تمامی شهروندان مسیحی سوریه را تهدید می‌کرد.   

سرگئی لاوروف در پاسخ به سئوال یکی از حاضرین، اعلام کرد که روابط مسکو و لندن، یکی از نمونه‌های بارز از تیرگی روابط با غربی‌هاست که در حال حاضر با توجه به اقدامات خصمانه و تحریک آمیز طرف انگلیسی، هیچ تماس بین دولتی بین روسیه و انگلستان برقرار نیست، البته با این وجود حفظ تبادلات فرهنگی و انسانی بین دو کشور اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گفته وی، کشورهای غربی همواره بهانه‌ای برای تنبیه روسیه به خاطر سیاست‌های مستقل این کشور پیدا می‌کنند و مسئله شبه جزیره کریمه و مناقشه داخلی در اوکراین، تنها بخشی از این بهانه‌هاست.

سرگئی لاوروف یادآور شد که روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای توسعه یافته‌ترین ساختار روابط بین دولتی بودند، ولی تمامی آن ظرف یک ساعت از بین رفت و این مسئله ناشی از گسترش تمایلات روس هراسانه در اروپاست، در حالی که بهبود روابط روسیه و کشورهای اروپایی به مراتب برای جامعه جهانی مفیدتر خواهد بود.

بیشترین تلاش غربی‌ها برای تأثیرگذاری بر روند انتخابات در روسیه

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که کشورهای غربی از هم اکنون سعی دارند نتیجه انتخابات آتی پارلمانی در روسیه را زیر سئوال ببرد و تلاش‌ها برای تأثیرگذاری بر این روند به مراتب بیشتر از گذشته است.

وی گفت: «البته ما هرگز تسلیم تهدید و اتمام حجت از خارج نخواهیم شد و همواره تنها بر اساس منافع ریشه‌ای ملت روسیه اقدام می‌کنیم و این مسئله به انتخابات آتی دومای دولتی نیز مربوط می‌شود که نتیجه آن در روند حیات سیاسی کشور بسیار مهم است.»  

لاوروف یادآور شد: «پاسخ ما به تمامی تلاش‌های غربی‌ها برای نفوذ در امور داخلی روسیه فقط یک چیز است: ما تنها بر اساس خواست و اراده ملت روسیه هدایت می‌شویم و شهروندان ما به اندازه کافی بالغ هستند که کار رهبران کشور را ارزیابی کرده و نمایندگان پارلمان را انتخاب کنند که ترکیب آن در چگونگی توسعه آتی کشور بسیار موثر است.»

وی در عین حال تأکید کرد: «روسیه هرگز در عرصه روابط بین‌المللی به دنبال خودانزوایی یا مناقشه با سایر کشورها نیست و آمادگی دارد تا با همه طرف‌های خارجی، از جمله ایالات متحده، ناتو و اتحادیه اروپا، روابطی بر اساس اصول برابری، احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع طرف مقابل برقرار کند. ولی هرگز نباید شرایط از خارج بر مقامات مسکو تحمیل شود و آنها تنها بر اساس منافع ملی روسیه تصمیم گیری می‌کنند. و کشورهای غربی نیز بارها غیرقابل اعتماد بودن خود، بعنوان شرکای بین‌المللی را ثابت کرده‌ و بطور مرتب تعهدات بین المللی خویش، قطعنامه‌های شورای امنیت و اصول شناخته حقوق بین الملل را نقض کرده‌اند.»

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا