تحولات مأرب به کجا رسید؟ / تشدید حملات انصارالله به عمق عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، ائتلاف سعودی مدعی رهگیری و انهدام پهپاد بمب گذاری شده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به فرودگاه ابهاء شد.

ائتلاف سعودی ادعا کرد که یک پهپاد بمب‌گذاری‌شده فرودگاه «أبها» در جنوب عربستان را هدف گرفته است. ائتلاف سعودی همچنین ادعا کرد این پهپاد پیش از اصابت به فرودگاه، هدف گرفته شده است.

یک رسانه‌ یمنی اما گفته‌ مراکز رصد ناوبری از لغو پرواز به فرودگاه خبر داده‌اند و این به معنای توقف ناوبری هوایی در فرودگاه و تحقق اهداف این حمله است.

تشدید حملات به عمق عربستان

انصارالله طی 24 ساعت گذشته چندین حمله موشکی و پهپادی به مواضع ائتلاف سعودی انجام داده است.

لیست و آخرین جزئیات حملات موشکی و پهپادی انصارالله در طی 24 ساعت گذشته به شرح زیر است:

1- حمله پهپادی به مواضع ائتلاف سعودی در «خمیس مشیط» واقع در جنوب عربستان. ائتلاف سعودی مدعی ساقط کردن یک فروند پهپاد انصارالله در این حمله شده است.

2- حمله موشکی به مواضع ائتلاف سعودی در پایگاه نظامی العند در استان لحج. طی این حمله سه فروند موشک از فرودگاه بین المللی تعز به سمت پایگاه العند شلیک شد و در نتیجه اصابت موشک‌ها، طبق آخرین آمار دهها نفر از نیروهای العمالقه (تابع منصورهادی و ائتلاف سعودی) و مزدوران سودانی کشته و بیش از 56 نفر زخمی شده‌اند. همچنین بخش‌هایی از پایگاه به طور کامل تخریب شده است.

3- حمله موشکی به پایگاه «صحن الجن» در شمال شهر مارب. منابع محلی اصابت موشک انصارالله به این پایگاه را تایید کرده‌اند.

4- حمله موشکی به مواضع ائتلاف سعودی در منطقه سوم نظامی در شهر مارب. منابع محلی از شنیده شدن صدای انفجار و اصابت موشک به مواضع ائتلاف سعودی در این منطقه را تایید کرده‌اند.

5- حمله پهپادی به مواضع ائتلاف سعودی در خمیس مشیط. ائتلاف مدعی است که انصارالله طی این حمله از سه فروند پهپاد استفاده کرده است و هر سه فروند توسط پدافند ارتش سعودی ساقط شده‌اند.

6- حمله موشکی به مواضع ائتلاف سعودی در جیزان. ائتلاف سعودی مدعی ساقط کردن یک فروند موشک در آسمان جیزان شده است.

7-انصارالله با یک فروند موشک مواضع ائتلاف سعودی در شهر نجران را هدف حمله قرار داد.

ائتلاف سعودی مدعی ساقط کردن این موشک در آسمان نجران شده است.

تشدید حملات انصارالله علیه مواضع ائتلاف سعودی در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر حملات هوایی و توپخانه‌ای ائتلاف به یمن افزایش یافته است. همچنین مذاکرات در عمان وارد دوره‌ی فرسایشی شده و پیشرفت خاصی به دنبال نداشته است.

تحولات مأرب به کجا رسید؟

جبهه‌های شمالی و غربی شهر مأرب طی ساعات گذشته شاهد نبردی بود که منابع قبلیه‌ای از آن به عنوان نبردهای شدید نام بردند. در این نبرد از انواع تسلیحات استفاده شد.

تحولات سریع طی 24 ساعت گذشته حکایت از آن دارد که شهر راهبردی مأرب در آستانه فتح به دست نیروهای ارتش وکمیته های مردمی یمن قرار دارد.

نیروهای صنعا پیشروی‌های برق آسا به دست آورده‌اند. با وجود شدت حملات هوایی ائتلاف سعودی به خطوط مقدم درگیری به ویژه در «نخلا» و شرق «ذات الراء و الطلعه الحمراء»، اما نیروهای صنعا به پیشروی از سمت شرق تپه «ذات الراء» به سمت منطقه «الدحله» ادامه دادند و نبرد را به سمت غرب مجتمع دولتی کشاندند.

این منابع قبیله ای اعلام کردند که عناصر القاعده همه مواضع خود را در تپه «ذات الراء» و «المقهوی» از دست داده و تحت آتش سنگین نیروهای صنعا از مناطق تپه «الحمراء» و منطقه «الوایت» به سمت مجتمع دولتی فرار کردند.

نیروهای صنعا پیشروی گسترده در جبهه های شمال غرب شهر داشته و شرق تپه «ذات الراء» را پشت سر گذاشته و به تپه «ماهر و المصاریه» از سمت شرق «ایدات الراء» نزدیک شدند.

این منابع بیان کردند که نبردها در اطراف مناطق غربی مشرف به مجتمع دولتی به ویژه جنوب غرب منطقه «الدحله» جریان دارد.

از سوی دیگر متجاوزان به منظور کاستن از فشار روی تروریستهای خود در جبهه‌های غرب و شمال غرب مأرب، اقدام به شعله ور کردن جبهه‌ها در مناطق اطراف شهر از شرق «ایدات الراء» تا شرق «الطلعه الحمراء» و جنوب تا «وادی ذنه» در شرق «صرواح» کردند.

نیروهای ائتلاف سعودی مواضع نیروهای صنعا را هم در شرق کوه «المشجح» با راکت کاتیوشا هدف قرار دادند.

در جنوب استان مأرب هم نیروهای ائتلاف سعودی و تروریست‌های القاعده، مواضع نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را در «رحبه» در جنوب این استان زیر آتش قرار دادند و هدفشان کاهش فشار از روی شهر مأرب است که اندکی بیشتر تا فتح آن به دست نیروهای صنعا نمانده است.

منابع یمنی از درگیری‌هایی که در مناطق «المشیریف» و «بقثه» و کوهای «الابزخ» در «رحبه» در جنوب استان مأرب جریان دارد، خبر دادند.

نیروهای صنعا حمله برق آسایی به مواضع نیروهای ائتلاف در «المشیریف» انجام دادند.

منابع یمنی اعلام کردند که نیروهای ائتلاف سعودی متحمل تلفات و خسارات سنگین شده و بسیاری از سرکرده‌های آنها کشته و زخمی شده‌اند که در میان آنها شماری از سرکرده‌های بارز به چشم می‌خورد.

همزمان منابع یمنی از فرار سرکرده‌های بارز ائتلاف از شهر مأرب در آستانه فتح آن به دست نیروهای صنعا خبر دادند.

این منابع بیان کردند که فرماندهان ارشد نظامی و امنیتی وابسته به ائتلاف از جمله  «محمد بن سالم بن عبود الشریف» معاون اول وزیر کشور دولت هادی از شهر فرار کرده‌اند.

وی به همراه خانواده اش از حریب مأرب به سوی شهر «سیئون» فرار کرده است.

منابع یمنی از ازدحام گسترده جاده مواصلاتی مأرب به استان حضرموت خبر دادند و اینکه علاوه بر کاروان حامل نظامیان ارشد و خانواده‌های آنها که فرار می‌کنند، عوامل ائتلاف سعودی در حال انتقال تجهیزات از شهر مأرب در آستانه سقوط به  سمت شهر «سیئون» هستند.

تمجید رئیس اطلاعات یمن از نقش قبایل در حمایت از نیروهای صنعا

«عبدالله یحیی الحاکم» رئیس اطلاعات دولت نجات ملی یمن از نقش قبایل علیه تروریست‌های القاعده و داعش تمجید کرد.

وی افزود: به برکت همدلی ملت یمن و در راس آنها قبایل البیضاء، پیروزی بر تروریست‌ها حاصل آمد.

الحاکم از امنیت و ثبات در مناطق استان البیضاء پس از نابودی عناصر تروریستی خبر داد.

محمد علی الحوثی: نیروهای ائتلاف از یمن خارج شوند

«محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن خواستار خروج نیروهای ائتلاف سعودی از یمن شد و در توییتی اعلام کرد: با خروج آخرین نظامی آمریکایی از افغانستان از آمریکا و متحدانش می‌خواهیم که از یمن خارج شوند و طرح خروج از یمن را آماده کنند تا ملت یمن در امنیت و ثبات به سر برند آنهم به دور از قیمومیت و اشغالگری.

عضو شورای عالی سیاسی یمن گفت: ملت یمن هرگز زیر بار قیمومیت و اشغالگری نخواهد رفت به هر اندازه که درگیری‌ها ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا