خلیلزاد: اکنون زمان آزمون طالبان است

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در بیانیه‌ای در واکنش به خروج کامل آمریکا از این کشور نوشت: با عزیمت نظامیان ما و شرکای زیادی که با ما ایستاده بودند، افغان‌ها با فرصت تصمیم و مجالی روبرو هستند و آینده‌ کشورشان در دست خودشان است.

وی افزود: آن‌ها مسیرشان را در استقلال کامل تعیین خواهند کرد، این همچنان فرصتی است که آن‌ها به جنگ نقطه‌ پایان بگذارند.

خلیلزاد ادامه داد: طالبان حالا با آزمونی روبرو هستند، آیا آن‌ها خواهند توانست تا کشورشان را به یک آینده‌ مصون و مرفه‌ برسانند که در آن تمام شهروندان، زنان و مردان، مجال دستیابی به توانایی‌های خود را داشته باشند؟ آیا افغانستان خواهد توانست زیبایی و قوت کثرت فرهنگی، تاریخی و سنت‌هایش را به جهان ارائه کند؟

نماینده ویژه آمریکا اضافه کرد: این جنگ طولانی آمریکایی‌ها و افغان‌ها را در ابعاد زیادی، خوب و بد، شکل داد. افغان‌ها و آمریکایی‌ها هر کدام راهشان را خواهند پیمود، اما دوشادوش.

خلیلزاد در حالی پس از مدتی به صحنه اخبار بازگشته است که «فاطمه مورچل» معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری سابق افغانستان گفته بود: آمریکا و نماینده ویژه این کشور با منحرف کردن روند صلح افغانستان به این کشور خیانت کردند.

«احمد سعیدی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان پیش از این درباره سفرها و اظهارنظرهای خلیلزاد به خبرنگار تسنیم گفته بود که افغانستان مانند مکان پردرآمدی است که هر بار «زلمی خلیلزاد» در اقدام نمایشی و برای گرفتن تصاویری از مردم به کشور سفر می‌کند اما فرجام نقشه راهش مشخص نیست.

وی اظهار داشت که نماینده ویژه آمریکا پروژه‌ای دارد که اقداماتش در سرعت کسب بودجه این پروژه نقش اساسی دارد.

سعیدی مدعی شد که زلمی خلیلزاد در هر سفرش به آمریکا برنامه جدیدی را طراحی می‌کند و پس از شریک کردن تعدادی بار دیگر به افغانستان می‌آید.

انتهای پیام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا