تاکید بر خروج مزدوران بیگانه از لیبی در نشست الجزایر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، آمریکا  به تازگی طرحی را ارائه کرده است که بر اساس آن  انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی لیبی در پایان سال 2022 برگزار شود تا نقشه راه روند گفت وگوهای سیاسی لیبیایی‌ها با موفقیت همراه شود.

 به رغم اینکه گروه‌های سیاسی ، شخصیت‌های ملی و قومی لیبی موفق شدند دولت و پارلمان واحدی تشکیل دهند اما نتوانسته‌اند درباره قانون انتخابات به توافقی دست پیدا کنند و تلاش در این زمینه و فراهم کردن بسترهای لازم برای برگزاری انتخابات 24 دسامبر 2021 همچنان ادامه دارد.

12 حزب و تشکل سیاسی لیبی با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند: اقداماتی در حال انجام است که انتخابات 24 دسامبر آینده به تعویق بیافتد و یا اصلا برگزار نشود. ما با نگرانی این اقدامات را تحت نظر داریم و درباره پیامدهای منفی برگزار نشدن انتخابات در تاریخ تعیین شده هشدار می‌دهیم.

در این  بیانیه آمده است: احزاب ، تشکل‌ها و نیروهای سیاسی بر این نکته تاکید دارند که پس از پایان زمان تعیین شده برای برگزاری انتخابات، نهادهای اجرایی و قانونگذاری مشروعیت خود را از دست خواهند داد چراکه ملت لیبی اعتماد خود را به این نهادها از دست می‌دهند لذا نمی‌توان تداوم حاکمیت آنها را پس از 24 دسامبر پذیرفت.

امضاء کنندگان این بیانیه تاکید کردند: تلاش‌هایی برای ادامه یافتن عمر نهادهای اجرایی و قانونگذاری پس از 24 دسامبر در حال انجام است و امکان ندارد به سلامت از این مرحله عبور کنند. در اینجا باید گفت ، برگزار نشدن انتخابات در تاریخ تعیین شده شرایط سیاسی – امنیتی کشور را پیچیده تر می‌کند و ممکن است آتش جنگ بار دیگر شعله ور شود.

این احزاب و تشکل‌های سیاسی لیبی نسبت به انتخاب رئیس جمهور با رای مستقیم مردم تاکید و درباره  تلاش‌های داخلی و خارجی برای به دور دوم کشاندن این انتخابات یا عدم برگزاری آن هشدار دادند و از جامعه جهانی خواستند از روند دموکراتیک در لیبی حمایت کند.

نشست همسایگان لیبی در الجزایر

نشست وزیران خارجه کشورهای همجوار لیبی با حضور نمایندگانی از سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب در پایتخت الجزایر برگزار شد.

وزیر خارجه الجزایر در سخنرانی افتتاحیه این نشست گفت: روند آشتی در لیبی ایجاب می‌کند تا تلاش برای تکمیل یکپارچه سازی حاکمیتی ادامه پیدا کند و آشتی ملی تحقق یابد و کوشش برای خروج مزدوران و نیروهای بیگانه از این کشور ادامه یابد.

« رمطان لعمامره » با بیان اینکه رخدادهای امنیتی لیبی بر کشورهای همجوار تاثیرگذار است،  گفت: حوادث زیادی نشان داده که امنیت و ثبات لیبی موجب امنیت و ثبات کشورهای همسایه است لذا باید برای خروج فوری مزدوران بیگانه از لیبی تلاش کرد.

وی با تاکید بر کمک کشورش برای پایان دادن به بحران لیبی تصریح کرد: بحران لیبی تنها از طریق گفت‌وگوهای لیبیایی – لیبیایی با حمایت جامعه جهانی حل وفصل می‌شود.

 به نوشته پایگاه خبری « الوسط – لیبیا» در این نشست وزیر خارج لیبی مسائل امنیتی را بزرگترین تهدید علیه کشورش خواند و اظهار داشت: حضور مزدوران بیگانه در لیبی خطری برای این کشور و دولت‌های همجوار محسوب می‌شود.

خانم نجلا المنقوش افزود: ثبات در لیبی موجب ثبات در منطقه می‌شود و ما باید در مسیر یکپاچه سازی گروه‌های نظامی گام برداریم و لیبی معتقد است ایجاد یک ساختار امنیتی و نظامی با مشارکت کشورهای همسایه می‌تواند به ثبات منطقه کمک کند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی نیز با بیان اینکه تمام گروه‌های لیبیایی خواستار برگزاری انتخابات در 24 دسامبر هستند، گفت: نمایندگان پارلمان لیبی قانون اساسی مربوط به برگزاری انتخابات را طی چند روز آینده تصویب خواهند کرد.

شرکت کنندگان در نشست الجزایر بر ضرورت خروج نظامیان و مزدوران بیگانه از لیبی تاکید و از روند سیاسی برای پایان دادن به بحران داخلی این کشور حمایت کردند.

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا