فرار شبانه؛ یک شکست سنگین و پایان ننگین از فصل بی‌ثمر آمریکا در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، آخرین هواپیمای نظامی آمریکا نیمه‌شب گذشته از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی خارج شد و بدین ترتیب 20 سال اشغال نظامی و جنگ آمریکا در افغانستان پایان یافت.

این هواپیمای آمریکایی که افغانستان را ترک کرد از نوع C-17 بود و «راس ویلسون» کاردار سفارت آمریکا و یک فرمانده نظامی آمریکا نیز سرنشین آن بودند.

نظامیان آمریکایی درحالی نیمه‌شب گذشته بطور خفت‌باری افغانستان را ترک کردند که برای خروج نیروها و شهروندانش نیازمند تایید طالبان شدند و نظام به اصطلاح دموکراتیکی که در 20 سال گذشته با هزینه بسیار هنگفتی ایجاد کرده بودند نیز بدون مقاومت برابر طالبان فروپاشید و مقامات دولتی نیز در پروازهای مختلف از این کشور فرار کردند.

بنابراین نیمه شب هشتم شهریور 1400 در افغانستان و جهان تاریخ مهم و به یاد ماندنی شد، تاریخی که به 20 سال اشغال و جنایت پایان داد و آمریکا شکست خورده شبانه از این کشور خارج شد.

افتضاح این ابر قدرت کاغذی و فرار شبانه از افغانستان در واقع حاکی از این است که هرگز نمی‌توان بر این کشور اعتماد کرد، هرگز در روزگار بد در کنار کسی نخواهد بود و هرگز نباید به آن اجازه داد که در سرنوشت کشوری دخیل شود.

بیست سال پیش که آمریکا به افغانستان حمله کرد، دولتی نبود، ارتش و پلیس، قانون و حاکمیت ملی وجود نداشت و اکنون نیز که فرار کرده است نیز هیچ چیزی وجود ندارد. این بیست سال کابوسی بود که بگذشت اما جنایات و کشتارها و خیانت‌های آمریکا هرگز فراموش نخواهد شد و مردم افغانستان درس بگیرند که بار دیگر بر این شیطان بزرگ اعتماد نکند.

شعارهای حقوق بشر، حقوق زنان، آموزش، تشکیل دولت، ساختن کشور و تامین صلح و آرامش در افغانستان و نابودی القاعده و مبارزه با تروریسم نیز در این مدت نشان داد که سرابی بیش نبودند در عوض کارنامه 20 ساله آمریکا در افغانستان پر از کشتار بی رحمانه غیر نظامیان، نابودی کشاورزی، بر هم زدن نظم شهر نشینی و روستا نشینی، صدمه به وحدت ملی، تفرقه میان اقوام، اختلاف زبانی، حمایت از تقلب و فساد، ترویج فساد اخلاقی در جامعه، سوار کردن یک عده بی هویت بر گرده‌های مردم، مهندسی آرا و هزاران جنایت و خیانت دیگر که بیان آن مثنوی هفتاد من کاغذ است.

پایان فصل ماموریت بی ثمر و جنایتکارانه آمریکا در افغانستان مضحک و ننگین است حتی در خود آن کشور نیز کسی در مورد آن حرفی نمی‌زنند یا با شرم و ننگ سکوت را می‌شکنند.

غرور یک ابر قدرت چنان در هم شکسته است که حتی نمی‌تواند انتقام سربازانش را بگیرد. یک شکست سنگین و پایان ننگین بر حیات سیاسی و نظامی یک ابر قدرت کاغذی در افغانستان، سرنوشتی که شوروی به آن دچار شد و فرو پاشید و به نظر می‌رسد که اینک فصل فروپاشی آمریکا است.

انتهای پیام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا