میشل عون: امام موسی صدر به همزیستی و فداکاری در راه وحدت لبنان ایمان داشت

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المنار، «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در چهل و سومین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر با انتشار توییتی اعلام کرد، در این روزهای سخت غیاب مردی ملی گرا و اهل گفتگو را احساس می‌کنیم که به پیام همزیستی و فداکاری در راه وحدت لبنان ایمان داشت.

میشل عون در پایان گفت، امیدواریم که این سالگرد منبع الهامی برای همه ما جهت تلاش برای نجات لبنان و ملت آن باشد.

انجمن علمای مسلمان لبنان نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: در آستانه چهل و سومین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر توسط رژیم «معمر القذافی» در لیبی ما اکنون به بیشترین چیزی که نیاز داریم حضور ایشان (امام موسی صدر) در میانمان است. این امام نخستین مدافع ضعفا و محرومان بود و بر همین اساس جنبش وی با عنوان جنبش محرومان نام گرفت. امام موسی صدر جنبش محرومان را راهی برای آزادی و خروج از ظلمات فرقه‌گرایی نفرت‌انگیز به سمت دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز می‌دانست.

امام صدر در 3 شهریور 1357 و در آخرین مرحله از سفر دوره‌ای خود به برخی کشورهای عربی، بنابر دعوت رسمی‌ «معمر قذافی» دیکتاتور سابق لیبی به کشور لیبی وارد ، و در روز 9 شهریور در آنجا ربوده شد. رژیم لیبی در 27 شهریور 1357 و به دنبال التهاب فوق العاده مردم لبنان، حوزه‌های علمیه و مطبوعات منطقه، با انتشار بیانیه‌ای رسما اعلان کرد که امام صدر و دو همراه ایشان، با پرواز شماره 881 مورخ 9 شهریور هواپیمایی آلیتالیا، طرابلس را به سوی رم ترک کرده‌اند.

کمیته تحقیق دولت لبنان پس از یک ماه تحقیق و بررسی اسناد و مدارک ذیربط در کشورهای لیبی و ایتالیا، در مهر 1357 به دولت متبوع خود گزارش داد، که امام صدر و دو همراه وی نه تنها به رم نرسیده‌اند، بلکه در تاریخ مقرر و با پرواز نام برده شده در بیانیه رژیم لیبی نیز خاک طرابلس را ترک نکرده‌اند. قاضی تحقیق دادستانی شهر رم نیز در خرداد 1358 با صدور حکمی‌ اعلام کرد ، که امام صدر و همراهانش هرگز از هیچ طریقی وارد خاک ایتالیا نشده‌اند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا