محمدی: اقدام امیرعبداللهیان بیانگر جایگاه واقعی ایران در منطقه بود/ عدم شکل‌گیری اجلاس بغداد بر مبنای اراده‌ای منطقه‌ای

«هادی محمدی» تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره اولین سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه کشورمان و حضور در اجلاس بغداد گفت: سفر آقای امیرعبداللهیان به عراق و پس از آن به سوریه سفری پرمعنا بود اگر چه اجلاس بغداد را باید از زوایای دیگر مورد توجه قرار داد.

وی افزود: سفر به سوریه از دو منظر قابل اهمیت است. یکی از منظر عدم دعوت دولت سوریه به اجلاس بغداد که پایه اصلی هرگونه رخداد مربوط به موازنه سیاسی در سطح منطقه است. زاویه دیگر این سفر این است که آقای امیرعبداللهیان به عنوان وزیر امور خارجه دولت در اولین سفر خود، مناسبات جدیدی را در سطح منطقه به ویژه با دولت جمهوری عربی سوریه آغاز کرد. بنابراین، مذاکرات بشار اسد و امیرعبداللهیان در این دو چارچوب باید مورد بررسی قرار گیرد.

محمدی خاطرنشان کرد: همچنین فعال کردن و ریل‌گذاری ابعاد جدیدی از مناسبت به ویژه در حوزه اقتصادی مورد توجه است که در 8 سال گذشته مورد غفلت قرار گرفته و یا فعال نشده که می‌تواند برای هر دو کشور منافع خوبی را در بر داشته باشد. این بُعد از مسئله می‌تواند بخشی از دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی باشد که به سرعت می‌تواند بخش‌های مشخصی از اقتصاد دو کشور را تحت تأثیر قرار دهد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا درباره اجلاس بغداد گفت: ریل‌گذاری و شکل‌دهی به این اجلاس بر مبنا و منطق و اراده‌ای منطقه‌ای شکل نگرفته بود و همان‌طور که «مکرون» در مصاحبه‌ای اذعان کرده بود، این اجلاس در چارچوب رایزنی دولت فرانسه و نخست‌وزیر عراق شکل گرفته است که نشان می‌دهد اراده، خواست و مطالبات منطقه‌ای پشت این اجلاس نبوده و پایه‌گذاری آن بر اساس اهداف غربی بوده است.

وی با بیان اینکه فرانسه اساساً دارای عمق راهبردی در عراق نیست و این کشور بیشتر ویترینی از سیاست‌های آمریکا و انگلیس در عراق است که باید موضوعات متنوعی را در عراق دنبال کند، تصریح کرد: علت نقش‌آفرینی متفاوت فرانسه در عراق این است که به هر حال وجهه آمریکا و انگلیس در عراق مطلوب نیست و آمریکایی‌ها بعد از فرار از افغانستان، ادامه دومینو خروج از منطقه را با یک زمان‌بندی مشخص از عراق نیز خواهد داشت. بنابراین آمریکا در جهت تحقق منافع نامشروع خود در عراق و منطقه، باید طرح‌هایی را دنبال کند که به ویژه در حوزه اقتصادی تحت عنوان مشارکت اقتصادی در محور اسرائیلی، آمریکایی و غربی پایه‌گذاری شود که شرکت‌کنندگان اجلاس بغداد و ماهیت نظام آنها نیز نشان‌دهنده این امر هست.

محمدی عنوان کرد: فشار به دولت آقای کاظمی از سوی آمریکا موجب شده تا عراق نقش‌آفرینی کشورهای محور مقاومت در منطقه از جمله ایران، سوریه، لبنان و محورهای مستقل منطقه را نادیده گرفته و به جای آن با ورود محور اسرائیلی و آمریکایی، با اردن و مصر قراردادهایی غیرقابل توجیه را منعقد کند که ظرفیت‌های انرژی و بازرگانی عراق را در خدمت یک محور استعماری قرار می‌دهد و برخلاف تصور دولت عراق منافع اقتصادی این کشور را نیز تأمین نمی‌کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد:

این اجلاس قرار است با محوریت یک نگاه غربی و آمریکایی پایه‌گذار شبکه‌ای اقتصادی و بازرگانی باشد که در خدمت اراده و مدیریت آمریکا است. همان‌طور که در سال‌های اخیر و در بُعد سیاسی و امنیتی تحت عنوان مبارزه با داعش و ایجاد ثبات در عراق ائتلافی با مشارکت کشورهایی که هر یک به نحوی نقشی در ویرانی و گسترش تروریسم و غارت ثروت عراق داشتند، شکل گرفت. کشورهایی از جمله عربستان سعودی، امارات، اردن و ترکیه و حتی فرانسه، که تأکید بر مبارزه با تروریسم می‌کند و تصریح می‌کند که حتی اگر آمریکا از عراق خارج شود حضور این کشور در عراق ادامه خواهد یافت. در واقع امروز کشورهای نقش‌آفرین در بحران‌های امنیتی و سیاسی سال‌های اخیر عراق در تلاش‌اند تا با گروگان گرفتن اقتصاد عراق، حضورشان در این کشور را تثبیت کرده و نظم امنیتی خاصی را در این کشور شکل دهند.

وی افزود: این در حالی است که عراق و سوریه یک رابطه تکمیلی اقتصادی و امنیتی با یکدیگر دارند؛ به طوری که هر دوی این کشورها در سال‌های اخیر دو قربانی تروریسم وهابی داعشی بوده‌اند که توسط اکثر کشورهای عضو اجلاس بغداد و با مدیریت آمریکا و نقش فعال برخی شرکت‌های اقتصادی غربی شکل گرفت. بنابراین با عدم حضور سوریه در اجلاس اخیر بغداد عملاً جلوی پیوند طبیعی دو کشور که در ابعاد امنیتی و اقتصادی به یکدیگر گره خورد‌ه‌اند کاهش پیدا کرد.

محمدی درباره حواشی ایجاد شده پس از عکس یادگاری اجلاس بغداد گفت: اگرچه برخی قرائن بیانگر این است که تعمّدی در اتفاقات به وجود آمده در هنگام عکس دسته‌جمعی پایان اجلاس بغداد نبوده است، ولی در عین حال حادثه پرمعنا و قابل توجهی بود که ایران را در تراز رهبران منطقه نشان داد و بیان‌کننده این واقعیت بود که تراز رفتاری و جایگاه جمهوری اسلامی در دوران ریاست جمهوری آقای رئیسی ارتقا یافته است.

انتهای پیام/؛

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا