حقایقی درباره ادعاهای رئیس‌جمهور فرانسه در حمایت از عراق

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رئیس جمهور فرانسه در بغداد مدعی شده برای مبارزه با تروریسم و تحقق امنیت و شکوفایی اقتصاد در کنار عراق خواهد بود.

ادعای حمایت امنیتی فرانسه از عراق در حالی است که فرانسه با اعزام نیروهای اطلاعاتی و نظامی به سوریه عملا با آمریکا در حمایت از تروریست‌ها همکاری کرده و با وجود گره خوردن امنیت عراق و سوریه به یکدیگر، مانع دعوت سوریه به نشست بغداد شد.

به اذعان مقامات و ملت عراق، بیشترین حمایت از عراق توسط ایران صورت گرفته، حال آنکه فرانسه در ردیف اول تحریم‌‌کنندگان ایران قرار دارد که پیامدهای اقتصادی برای عراق نیز به همراه خواهد داشت.

فرانسه در جریان ترور فرماندهان ایرانی و عراقی مقاومت، از محکومیت این جنایت بزرگ خودداری و حتی در کنار آمریکا برای انحلال حشد شعبی اقدام کرد تا مهمترین رکن مبارزه با تروریسم در عراق را حذف کند.

بیش از یک‌سال از وعده‌ها و طرح‌های ادعایی ماکرون برای بازسازی ویرانه‌های انفجار بندر بیروت می‌گذرد اما نه تنها کارکرد مثبتی نداشته بلکه به بحران سیاسی و اقتصادی لبنان دامن زده است.

مروری بر سوابق فرانسه نشان می‌‌دهد که این کشور نیز مانند سایر سلطه‌گران و استعمارگران نه تنها به دنبال امنیت سایر کشورها نبوده‌ بلکه خود مخل امنیت و حتی عامل نسل‌کشی بوده که نمونه آن را می‌توان در نسل‌کشی روآندا و 20 سال اشغال‌گری در افغانستان مشاهده کرد.

بر این اساس؛ به صراحت می‌توان دریافت که ادعای مکرون مبنی بر حمایت اقتصادی و امنیتی از عراق، بیشتر یک بلوف است که در لوای آن اهداف دیگری نهفته است.

مطابق شروط فرانسه برای حمایت از لبنان، بعید نیست که در عراق نیز در پوشش حمایت امنیتی و اقتصادی موضوعاتی چون خلع سلاح مقاومت مردمی و سازمان حشد شعبی، محروم ساختن عراق از ظرفیت‌های همسایگان و… دنبال شود.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا