نتایج ایران در روز هفتم پارالمپیک/ از ۲ طلا برای زنان ورزشکار تا تاریخ‌سازی در کامپوند

در هفتمین روز از بازی‌های پارالمپیک توکیو ساره جوانمردی و هاشمیه متقیان به مدال طلا رسیدند و رمضان بیابانی با کسب نقره کامپوند تاریخ‌سازی کرد.

به گزارش ایسنا، ورزشکاران ایرانی در هفتمین روز از بازی‌های پارالمپیک توکیو در رشته‌های تیراندازی، تیروکمان، دوومیدانی، دوچرخه‌سواری و والیبال نشسته رقابت کردند. در این روز ساره جوانمردی در تیراندازی صاحب مدال طلا شد. هاشمیه متقیان نیز در پرتاب نیزه به مدال طلا رسید که اولین مدال تاریخ ورزش زنان ایران در دوومیدانی پارالمپیک بود.

از دیگر تاریخ‌سازهای این روز مدال نقره رمضان بیابانی بود که در رشته تیروکمان کامپوند بدست آمد. این اولین مدال تاریخ کامپوند ایران در ادوار پارالمپیک بود.

تاکنون ساره جوانمردی در تیراندازی، روح الله رستمی در وزنه‌برداری، وحید نوری و خیرالله زاده در جودو، امیر خسروانی، مهدی اولاد و هاشمیه متقیان در دوومیدانی طلایی‌های کاروان ایران در پارالمپیک توکیو هستند.

امان‌الله پاپی و علیرضا مختاری در دوومیدانی، امیر جعفری، مصلحی فرد و منصور پورمیرزایی در وزنه برداری و رمضان بیابانی در تیروکمان موفق به کسب مدال نقره شدند. سامان رضی در وزنه برداری تک مدال برنز ایران را کسب کرده است.

ایران اکنون با ۷ مدال طلا، ۶ نقره و یک برنز در رده دوازدهم جدول مدالی بازی‌های پارالمپیک توکیو قرار گرفته است. 

*تیروکمان:

علی سینا منشازاده در مرحله یک هشتم نهایی رقابت‌های تیراندازی باکمان کامپوند بازی‌های پارالمپیک به مصاف جیری فورسبرگ از فنلاند رفت و در پایان با نتیجه ۱۴۵ بر ۱۴۳  شکست خورد و  از دور مسابقات حذف شد. منشازاده پیش از این در روز گذشته در مرحله یک شانزدهم به مصاف کوآتس از آفریقای جنوبی رفت و توانست با برتری قاطع ۱۴۳ بر ۱۳۰راهی مرحله بعد شود.

علی سینا منشازاده

رمضان بیابانی در مرحله یک هشتم نهایی رقابتهای کامپوند انفرادی پارا تیروکمان توکیو موفق شد مقابل پیوتر مونتاگو،  معلول بدون دست از بلژیک پیروز شود و به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند. بیابانی در این رقابت با امتیاز  نزدیک ١۴٣  بر  ١۴٢ به برتری رسید. او در مرحله یک چهارم نهایی مقابل بائیر شیگائف از روسیه با امتیاز برابر ۱۴۳ اما با تیر طلایی به برتری دست پیدا کرده و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد. بیابانی در مصاف با «چین لیانگ» از کشور چین در رقابتی نزدیک در نهایت توانست با امتیاز ۱۴۶ بر ۱۴۴ پیروز شود و به فینال برسد.
او در در مسابقه نهایی به مصاف هی ژائو چینی رکورددار پارالمپیک در کامپوند انفرادی رفت و با نتیجه ۱۴۷ بر ۱۴۳ شکست خورد و به مدال نقره رسید. این مدال نخستین مدال تاریخ کامپوند ایران در ادوار پارالمپیک است که به نام رمضان بیابانی ثبت شد.

رمضان بیابانی

*تیراندازی:

ساره جوانمردی در مرحله مقدماتی تپانچه بادی ۱۰ متر بازی های پارالمپیک با ۱۶ ورزشکار دیگر رقابت کرد. ساره جوانمردی در این رقابت در مجموع صاحب ۵۷۲ امتیاز شد و به عنوان نفر نخست به مرحله فینال راه یافت. او در مرحله نهایی در رقابت با هفت حریف دیگر با کسب ۲۳۹.۲ امتیاز در رده نخست ایستاد و قهرمان شد. این مدال سومین مدال طلای جوانمردی در بازی های پارالمپیک است و او در ریو هم دو مدال طلا گرفته بود.

ساره جوانمردی

سمیرا ارم دیگر نماینده ایران در ماده تپانچه بادی ۱۰ متر پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو بود که در مرحله مقدماتی در کنار ساره جوانمردی و ۱۵ تیرانداز دیگر رقابت کرد. او در مجموع ۵۳۲ امتیاز کسب کرد و در رده هفدهم ایستاد و نتوانست راهی فینال شود.

سمیرا ارم

*دوومیدانی:

هاشمیه متقیان در پرتاب نیزه کلاس ادغامی F۵۵ و F۵۶ پارالمپیک توکیو با حدنصاب ۲۴.۵۰ متر در بین ۹ ورزشکار پارالمپیکی دیگر در رده نخست ایستاد و مدال طلا را به خود اختصاص داد. او کار خود را با پرتاب‌های ۲۲.۹۴ و ۲۲.۹۸ متری آغاز کرد و در پرتاب سوم نیزه را به میزان ۲۴ متر و ۵۰ سانتیمتر پرتاب کرد که با این حدنصاب رکورد جهان را ارتقاء بخشید. متقیان در پرتاب چهارم نیزه را به طول ۲۴.۱۴ پرتاب کرد و در پرتاب پنجم حدنصاب ۲۴.۴۲ را برجای گذاشت. او در نهایت با پرتابی به طول ۲۲.۸۸ به کار خود پایان داد. این مدال، اولین مدال طلای تاریخ ورزش بانوان ایران در بخش دوومیدانی پارالمپیک محسوب می شود.

هاشمیه متقیان

*دوچرخه سواری: 

مهدی محمدی در دوچرخه سواری جاده تایم تریل بازی‌های پارالمپیک توکیو با زمان ٥٣:٤٩:٦٥ از خط پایان عبور کرد و یازدهم شد. محمدی پیش از این در ماده پیست تعقیبی انفرادی 4000 متر از رسیدن به مرحله نهایی بازمانده بود. این دوچرخه سوار صبح روز جمعه در جاده استقامت هم حضور خواهد داشت.

مهدی محمدی

*والیبال نشسته:

تیم ملی والیبال نشسته ایران با برتری ۳ بر صفر مقابل تیم ملی چین در آخرین مسابقه مرحله گروهی، ضمن کسب سومین برد پیاپی به عنوان تیم اول گروه B راهی مرحله نیمه نهایی شد.

تیم ایران در دو مسابقه قبلی خود نیز با صفر بر ۳ مقابل آلمان و برزیل به برتری رسیده بود. تیم ایران در مصاف با چین در سه ست پیاپی و با نتایج ۲۵ بر ۲۱، ۲۵ بر  ۲۲، ۲۵ بر ۱۴ برنده شد.   مهدی بابادی با کسب ۱۷ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن زمین شد. 

انتهای پیام 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا