مذاکرات سران اتریش و آلمان در برلین/ تاکید وین بر عدم پذیرش پناهندگان افغان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، “سباستین کورتس” صدر اعظم اتریش امروز (سه شنبه) در برلین با “آنگلا مرکل”، همتای آلمانی خود دیدار و گفتگو کرد.

در حالی که اتحادیه اروپا از کشورهای عضو برای پذیرش پناهندگان افغان کمک می خواهد “کورتس” در کنفرانس مطبوعاتی با مرکل همچنان بر موضع مخالف خود با پذیرش پناهندگان از افغانستان تاکید کرده و گفت: موضع من در این باره مشخص است و تغییر نکرده است.

این طور از سخنان کورتس برداشت شد که او دیگر نمی خواهد پناهنده ای را از افغانستن بپذیرد. دلیل وی این است که اتریش در حال حاضر چهارمین جامعه پذیرنده پناهندگان افغان نسبت به سرانه جمعیتش است.

مرکل هم در کنفرانس خبری با همتای اتریشی خود اعلام کرد: موضع ما این است که تا آنجا که امکان دارد به بسیاری از انسان ها در نزدیکی وطن آن ها امکانی برای دریافت کمک های بشر دوستانه ارائه دهیم.

“هورست زیهوفر”، وزیر کشور آلمان هم در نشست ویژه اتحادیه اروپا درباره تحولات در افغانستان موضع محتاطانه ای اتحاذ کرده و گفت: ما همچنین باید مطمئن شویم که می دانیم چه کسی در کشورمان وارد می شود و این افراد خطری برای امنیت شهروندان ایجاد نمی کنند.

کمیسیون اروپایی اخیرا از کشورهای عضو اتحادیه درخواست کرده در چند هفته آینده پیشنهادهای مشخصی را برای پذیرش پناهندگان در سال آینده ارائه دهند.

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان البته اعلام کرده : هر کسی که می خواهد به کشور ما دست پیدا کند اجازه ورود ندارد.

وی اعلام کرده که در صورت هجوم مجدد پناهندگان کنترل های مرزی را تشدید خواهد کرد.

مسئله پذیرش پناهندگان از افغانستان این روزها به مسئله‌ای جنجال برانگیز در اتحادیه اروپا تبدیل شده و اختلاف نظرهای زیادی در این باره بین مقام‌های اروپایی ایجاد شده است.

“یانژ یانسا”، نخست وزیر اسلوونی که کشورش ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده دارد هم اعلام کرده که اتحادیه اروپا هیچ کریدور اروپایی بشردوستانه برای مهاجرت از افغانستان را باز نخواهد کرد.

اکثر کشورهای اروپایی و نهادهای این اتحادیه می خواهند از وقوع موج جدید پناهندگان به اروپا به دلیل تحولات افغانستان جلوگیری کنند.

مناقشات بر سر مسئله تقسیم عادلانه پناهندگان در اتحادیه اروپا همچنان به‌دلیل مخالفت برخی اعضا حل‌ نشده باقی مانده است و همچنان با توجه به پیمان دوبلین، کشورهای مرزی این اتحادیه در معرض هجوم چشمگیر پناهجویان قرار دارند.

حالا این روزها تشدید تحولات در افغانستان هم نگرانی ها درباره هجوم مجدد پناهندگان به اروپا را افزایش داده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا