نگاهی به بازدارندگی مقاومت در مقابل اسرائیل/ وقتی تل‌آویو به شکست خود اعتراف می‌کند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عملیات «شمشیر قدس» وضعیت نوینی را برای مقاومت فلسطین ایجاد کرد. این عملیات جایگاه مقاومت را به عنوان طرف بازدارنده تقویت کرد. مقاومت فلسطین برای نخستین بار آغازگر درگیری با رژیم صهیونیستی بود در حالی که در دفاع از فرزندان فلسطین به پا خواسته بود و صهیونیست‌ها را مجبور کرد وارد جنگی شوند که آنها علیه نوار غزه آغاز نکرده بودند و پایان دهنده به این جنگ نیز نبودند به رغم اینکه بارها درخواست آتش بس را به میانجی‌های خارجی ارائه کردند.

دستاورد جدید عملیات «شمشیر قدس»

عملیات «شمشیر قدس» با وجود خرابی‌هایی که به وجود آورد یک دستاورد کاملاً نو و منحصر به فرد داشت که تاکنون برای مقاومت به این اندازه متقن رقم نخورده بود و آن هم تغییر وضعیت بازدارندگی به نفع مقاومت فلسطین بود. رژیم صهیونیستی پیش از این با تهدید گروه‌های مقاومت، هرگاه که می‌خواست مقاومت و مردم نوار غزه را هدف قرار می‌داد. این وضعیت ناشی بازدارندگی به وجود آمده توسط این رژیم بود که با حمایت های غرب و ایالات متحده انجام می‌شد و ریشه در خون آشامی و کشتار غیر نظامیان داشت.

عملیات «شمشیر قدس» در حمایت از مردم فلسطینی دیگر نوار غزه برپا شد و مقاومت در این عملیات اعلام کرد در حمایت از مردم قدس و مسجدالاقصی وارد درگیری با صهیونیست‌ها می‌شود. این خواسته مقاومت برخلاف رژیم صهیونیستی که با ریختن خون بی گناهان نوعی بازدارندگی ایجاد کرده بود با توانمندی‌های برتر نظامی میدانی مقاومت فلسطین به وجود آمد.

علاوه بر برتری‌های میدانی مقاومت که در عرصه نظامی رقم خورد و به صهیونیست‌ها اجازه حمله زمینی را نداد عملیات «شمشیر قدس» باعث شد صهیونیست‌ها دستاوردهای جدیدی را که مقاومت به وجود آورده بود از افکار عمومی خود مخفی کنند. دستاوردهایی که مشهورترین آنها نفوذ موشک‌های مقاومت به پناهگاه‌های سرزمین های اشغالی بود. بر اثر همین دستاوردها باز هم این صهیونیست‌ها بودند که خواستار آتش بس در جنگی شدند که خودشان آغاز نکرده بودند و مقاومت با پذیرش شروطش به جنگ پایان داد.

این مجموعه دستاوردهای مقاومت در کنار تکرار دستاورهای گذشته همچون حمله موشکی به نقاط شمالی فلسطین اشغالی و تعطیلی فرودگاه بن گوریون مجموعه‌ای از موفقیت‌های میدانی را برای مقاومت ایجاد کرد. این موارد از سوی رسانه‌های رژیم صهیونیستی و غربی مخفی نگاه داشته شد. اما حالا به مرور خود آنها در حال اعتراف به موفقیت مقاومت و بازدارندگی ایجاد شده کرده‌اند.

اعتراف وزیر کابینه «نفتالی بینت»

طی هفته‌ای که گذشت «یوعاز هندل» وزیر ارتباطات کابینه «نفتالی بنت» در اظهاراتی نسبت به عدم ایجاد بازدارندگی علیه جنبش حماس در عملیات «شمشیر قدس» ابراز تأسف و ناامیدی کرد. «هندل» در اظهاراتی رسانه‌ای گفت: ما پیامی را دریافت کردیم که محتوای این بود که با وجود درآمد و دارایی هایی که طی یکسال گذشته جنبش حماس با تأیید اسرائیل دریافت کرد اما بازدارندگی علیه آن به وجود نیامد.

وی در این خصوص به این نکته اشاره کرد که دولت اسرائیل با وجود آنکه اجازه شکسته شدن حاکمیتش را به هیچ کس نمی‌دهد اما تلاش هم نمی‌کند تا در غزه درگیری جدیدی به وجود آید. او گفت حوادثی که در مرزهای غزه در حال وقوع هستند تکرار می شوند و به سمت بدتر شدن می روند. ما نمی خواهیم درگیری جدیدی داشته باشیم اما نمی‌توانیم شکست شدن هیمنه مان بر غزه را نیز تحمل کنیم.

 تلاش برای عدم اشاره به بازدارندگی 

مجموعه جملات بیان شده از سوی وزیر صهیونیست تنها تلاش دارد به این نکته اشاره کند که رژیم صهیونیستی نتوانسته است نسبت به جنبش حماس بازدارندگی ایجاد کند اما این جملات تلاشی برای عدم اشاره به بازدارندگی معکوسی است که جنبش حماس ایجاد کرده است. اینکه او تصریح می‌کند رژیم صهیونیستی تلاش نمی‌کند درگیری جدیدی با نوار غزه داشته باشد به این معنا است که مقاومت بازدارندگی را تا این اندازه ایجاد کرده است که آنها به دنبال حمله جدید به نوار غزه نیستند.

 

آنچه توسط وزیر صهیونیست اظهار شده اعتراف رسمی به بازدارندگی ایجاد شده توسط گروه‌های مقاومت در نوار غزه است و تصریح می‌کند که وضعیت نوار غزه به گونه‌ای است که با وجود آنکه صهیونیست‌ها احساس می‌کنند هیمنه و تسلط و حاکمیت آنها از سوی نوار غزه دچار خدشه شده است اما نمی‌توانند حمله جدیدی را در این منطقه آغاز کنند. این به معنای هماهنگی تغییر توازن منطقه‌ای و بازدارندگی مقاومت علیه رژیم صهیونیستی است که صهیونیست‌ها نمی‌خواهند مستقیماً به آن اشاره کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا