درخواست دیده بان حقوق بشر برای توقف اخراج مهاجران یمنی از عربستان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الخلج الجدید،سازمان دیده بان حقوق بشر ، از مقامات سعودی خواست تصمیم اخراج یمنی‌ها را به حالت تعلیق درآورند و به آنها اجازه دهند در عربستان باقی بمانند.

این سازمان روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اخراج یمنی‌ها در عربستان از ژوئیه 2021 آغاز شده که ممکن است آنها را مجبور به بازگشت به بحران انسانی در یمن کند.

رسانه‌های سعودی گزارش دادند که « قوی» پلتفرمی که توسط وزارت منابع انسانی عربستان اداره می‌شود ، در ماه ژوئیه بیانیه‌ای درباره مقررات جدید منتشر کرد که شرکت‌ها را ملزم می‌کند کارگران خود را به ملیت‌های خاص محدود کند.

بر اساس گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، کارگران یمنی که نمی‌توانند کارفرمای دیگری برای حامیان خود پیدا کنند ، مجبور به ترک کشور می شوند یا با اخراج مواجه می‌شوند ، که این امر خطر عظیمی برای زندگی یمنی‌ها خواهد بود.

در همین راستا «افراح ناصر » محقق یمنی در سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که مقامات سعودی عملاً در حال اخراج و تهدید به بازگرداندن صدها ، شاید هزاران نفر از متخصصان یمنی هستند که این امر بحران انسانی در یمن را تشدید می‌کند.

این سازمان بین‌المللی در ادامه افزود:عربستان سعودی به دلیل رهبری ائتلاف متجاوز عربی در جنگ یمن، در نقض حقوق بشر و تشدید بحران‌های بشردوستانه این کشور مشارکت داشته که باعث تشدید تخلفات و تخریب زیرساخت‌های آن شده است.

آمار رسمی دقیقی از تعداد مهاجران یمنی در عربستان وجود ندارد ، اما مرکز مطالعات صنعا تعداد آنها را در ماه اوت حدود دو میلیون نفر تخمین زده است.

مقامات سعودی در اقدامی تحریک آمیز و مغایر با قوانین بین‌المللی هزاران یمنی مقیم این کشور را اخراج کردند. این اقدام موج گسترده‌ای از محکومیت را ایجاد کرد و افراد زیادی آن را پافشاری آگاهانه حاکمان ریاض بر مجازات ملت یمن تفسیر کردند.

با وجود آنکه عربستان شدیدا به این اصلاحات اقتصادی نیاز داشته اما این می‌تواند یک تاثیر خطرناک پیش‌بینی نشده برایش به همراه داشته باشد. این احتمال وجود دارد که هزاران یمنی اخراج شده که مجبور به بازگشت به کشور درگیر بحران انسانی و بدون فرصت اقتصادی خود شده‌اند، سلاح به دست گرفته و به انصارالله یا نیروهای یمن و کمیته‌های مردمی بپیوندند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا