برنامه‌های مصر برای «نجیب محفوظ»

وزیر فرهنگ مصر از برگزاری برنامه‌هایی به مناسبت پانزدهمین سالگرد درگذشت «نجیب محفوظ»، نویسنده مطرح مصر و جهان عرب خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، «ایناس»، وزیر فرهنگ مصر، اعلام کرد: به‌مناسبت پانزدهمین سالگرد درگذشت نجیب محفوظ بازدید از موزه محفوظ از تاریخ ۳۰ آگوست به مدت یک هفته برای بازدیدکنندگان رایگان خواهد بود.

فتحی، رییس صندوق توسعه فرهنگی نیز اعلام کرد به همین مناسبت برنامه‌هایی برای بزرگداشت این نویسنده مصری که از بزرگان ادبی جهان عرب به شمار می‌رفت و توانسته بود جایزه نوبل ادبی را از آن خود کند در هفته اول سپتامبر برگزار خواهد شد.

او در توضیحی گفت: از جمله برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای این هفته، افتتاح کتابخانه برندگان نوبل ادبی با حضور خانم «منیوس» سفیر کلمبیا در مصر است. قرار است ایشان یک دوره از آثار گابریل گارسیا مارکز نویسنده بزرگ کلمبیایی را که او هم برنده جایزه نوبل شده بود به این کتابخانه اهدا کند.

«نجیب محفوظ» اولین نویسنده جهان عرب بود که توانست در سال ۱۹۸۸  جایزه نوبل ادبیات را به‌دست آورد. برخی «الثلاثیه» را بزرگ‌ترین اثر این نویسنده معروف جهان عرب می دانند. این کتاب در واقع سه رمان مختلف است که در آن نجیب محفوظ به بررسی هوشمندانه زندگی سه نسل از خانواده‌های مختلف مصری از جنگ جهانی اول تا بعد از سقوط ملک فاروق می‌پردازد. او تلاش دارد در این کتاب اندیشه‌ها و رفتارهای این سه نسل را همراه با تغییرات اجتماعی‌ای که در طی آن سال‌ها در مصر ایجاد شده است به رشته تحریر درآورد.

«نجیب محفوظ» در سال ۲۰۰۶ میلادی در ۹۴ سالگی از دنیا رفت.

موزه «نجیب محفوظ» در محله جمالیه در مرکز قاهره واقع است که به آن قاهره اسلامی نیز می‌گویند؛ درست نزدیک محل تولد این نویسنده. او از آدم‌ها و خانه‌ها و کوچه‌ها و قهوه‌خانه‌ها برای نوشتن بخش اعظم داستان‌ها و رمان‌هایش بهره برد. موزه در ساختمان تاریخی دوطبقه «تکیه ابوالدهب» برپا شده که سبک معماری آن عثمانی قرن هجدهم است. در موزه مجموعه‌ای از وسایل شخصی «نجیب محفوظ» به نمایش درآمده است؛ از میز تحریر این نویسنده که از چوب ماهون ساخته شده، آخرین پاکت سیگارش تا دست‌نوشته‌ها و جوایزی که به دست آورد.

در اتاقی نیز همه آثار منتشرشده او، چه چاپ‌های قدیمی و چه چاپ‌های جدید، جای داده شده است. یک کتابخانه صوتی و یک کتابخانه شامل کتاب‌های تاریخی و پژوهشی درباره نجیب محفوظ، از دیگر بخش‌های این موزه است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا