طالبان: به‌دنبال ایجاد نظام پاسخگو هستیم/ همه برادریم و ذهنیت قومیتی نداریم

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگو و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در تشریح نظام آینده افغانستان گفت: امارت اسلامی تصمیم دارد که نظامی را داشته باشیم که مورد تایید مردم ما باشد و مردم ما زیر آن نظام احساس راحتی و استراحت کنند و نظامی مسئول در مقابل مردم باشد، پاسخگو باشد و نیازمندی های مردم را مرفع بسازد و اینکه تصویر آن چگونه خواهد بود می‌گذاریم به اینکه تا یک بار به میان بیاید و مردم و ما و شما خواهم دید.

وی در پاسخ به اینکه آیا طالبان خواستار ایجاد یک نظام سیاسی تک قومی در افغانستان است، گفت: طالبان ذهنیت قومی و قوم محوری ندارند ما زیر یک تفکر جمع شده‌ایم. در افغانستان افرادی که با ما هستند مبارزه کرده‌اند، قربانی داده‌اند و با هم جمع شده‌ایم بر اساس قوم جمع نشده‌ایم و بر آن باور هم نداریم.

مجاهد ادامه داد: به مسایل قومی در افغانستان از سوی اشغالگران دامن زده شد. چون مانند تجاوز انگلیس هم در اینجا بعضی از مشکلات و مسایل قومی مطرح شد که آنان هم مردم ما را تقسیم‌بندی می‌کردند و باز اهداف خود را دنبال می‌کردند. در این بیست سال گذشته هم که آمریکایی‌ها اینجا را اشغال کرده بودند، مردم را نه بلکه برخی از احزاب را بر اساس قوم‌ها تقسیم کردند، امتیازات دادند و برخی از محورها را به میان آوردند که مردم ما آن را نمی‌پذیرند.

وی در گفت‌وگو با پرس تی وی خاطرنشان کرد: ما به کسی حق نمی‌دهیم که ما را براساس اقوام تقسیم کند، در اینجا همه برادر ما هستند و برای آن‌ها ارج می‌گذاریم و همه اقوام کشور ما با هم برادروار زندگی خواهند کرد و مانند یک وجود با هم زندگی خواهیم کرد.

مجاهد درباره نقش آمریکا در انفجار فرودگاه کابل نیز گفت: زمینه برای این انفجار مساعد شده است. متاسفانه نیروهای آمریکایی عمدا خواستند که مردم را در یک تجمع بزرگی گرد آورند تا بی نظمی و حوادث رخ بدهد. چندین حوادثی دیگر هم رخ داده و خود نیروهای آمریکایی هم شلیک کرده‌اند و مردم بر اثر شلیک آنان هم جان داده‌اند و مردم زیر پا هم جان دادند.

وی افزود: تحقیقات ما در مورد علت اصلی این رویداد آغاز شده است؛ اگر هم بگوییم که این حمله را داعش ترتیب داده باشد، باز هم می‌گویم که داعش دوام نخواهد آورد و محلاتی که زیر نظر و فیلتر ما هست می‌توانیم از تکرار اینگونه حملات جلوگیری کنیم. در 33 ولایت افغانستان مردم احساس امنیت می‌کنند. مردم مصون هستند و مال و عزت مردم هم حفظ شده است و اگر در جاهای دیگر مشکلاتی کوچکی هم باشد، تحت تعقیب ما هست و روز به روز کنترل ما بیشتر می‌شود.

سخنگوی طالبان با اظهار اینکه داعش عراق و سوریه به افغانستان نیامده و در آنجا حضور فیزیکی ندارد، گفت: بعد از آنکه اشغالگران از افغانستان خارج شدند و افغانستان از اشغال خارج شد و یک حکومت اسلامی هم برقرار شد پس برای هیچکسی بهانه باقی نمی‌ماند که شخص یا گروهی زیر نام داعش و گروه دیگری فعالیت کنند.

وی افزود: اول ما امنیت کشور را تامین می‌کنیم و کسانی که زیر نام داعش فعالیت می‌کنند، پیام ما برای آنان این است که تجدید نظر کنند که افغانستان دیگر جای جنگ نیست و ذهنیت‌های وارد شده و بیگانه را با خود نداشته باشند. چیزی که اینجا واقعیت است این است که در اینجا نظام اسلامی ساخته می‌شود و نیروهای بیرونی از افغانستان خارج می‌شوند و بهانه باقی نمی‌ماند که ما جنگ را دوام دار بسازیم و ما مطمئن هستیم که چنین چیزی تکرار نخواهد شد و ما می‌توانیم جلوی آن را بگیریم.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان درباره موضع این گروه درباره رژیم صهیونیستی نیز گفت: نظر ما با جهان اسلام یکی است. اسرائیل باید به عنوان یک متجاوز و اشغالگر شناخته شود و بر همین اساس باید با آنها رفتار شود. این یک موضوع بین الاسلامی است و تمام ملت‌‎ها و جهان اسلام از آن رنج می برند. این درد، درد ما هم هست و شکوه، شکوه ما هم هست و ما در این موضوع با جهان اسلام هستیم.

انتهای پیام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا