در جلسه هیات دولت به ریاست رئیسی چه گذشت؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ه نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، جلسه هیأت وزیران روز چهارشنبه به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، برگزار شد و در این جلسه اعضای دولت با صدور مجوز برای تأمین تجهیزات لازم به منظور تولید آمبولانس مورد نیاز مراکز پزشکی و درمانی کشور موافقت کردند.

با توجه به ضرورت تأمین امکانات بهداشتی و درمانی در شرایط حساس کنونی و همه گیری ویروس کرونا و به منظور ارائه خدمات زودهنگام و مدیریت حوادث در کشور با توجه به ناکافی بودن دستگاه‌های آمبولانس در مراکز پزشکی و همچنین مدیریت ارز کشور، هیأت وزیران مجوز تأمین یک هزار دستگاه شاسی آمبولانس برای تولید آمبولانس، با رعایت آئین نامه ضوابط فنی واردات خودرو و از طریق هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت با استفاده از ظرفیت تولیدکنندگان داخلی را صادر کرد.

در ادامه، تعداد دیگری از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی بررسی و به تصویب رسید.

اصلاح مصوبه ناظر به تعدیل مجازات‌های نقدی جرایم و تخلفات مندرج در قوانین

هیأت وزیران با توجه به کاهش محسوس جزای نقدی جرم مندرج در قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شغلی بدون داشتن پروانه کار به دلیل عدم بروز رسانی و اعمال تغییرات انجام شده در سامانه‌های دولت و کتب قوانین، مصوبه ناظر به تعدیل مجازات‌های نقدی جرایم و تخلفات مندرج در قوانین را اصلاح کرد.

بر این اساس، قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شغلی بدون داشته پروانه کار از فهرست مندرج در مصوبه مذکور حذف و میزان جرایم نقدی موضوع این قانون براساس مبالغ مندرج در مصوبه مربوط به افزایش جرایم نقدی موضوع تبصره (۱) ماده واحده قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاغل شغلی بدون داشتن پروانه کار محاسبه خواهد شد.

دولت آئین نامه اجرایی مربوط به اوراق مالی را اصلاح کرد

هیأت وزیران به منظور تأمین نظر مجلس شورای اسلامی آئین نامه اجرایی بندهایی از تبصره‌های (۵) و(۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور موضوع اوراق مالی را اصلاح کرد.

به موجب اصلاحیه مذکور، اوراق بهادار اسلامی با نام نظیر اوراق مشارکت، انواع صکوک اسلامی (از جمله اجاره، وکالت، مرابحه عام و منفعت) و اسناد خزانه اسلامی هستند که در چهارچوب عقود اسلامی و منطبق بر قوانین و مقررات مربوط، به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین به صورت ریالی یا ارزی منتشر می‌شوند. این اوراق مشمول مالیات به نرخ صفر می‌شوند.

بازپرداخت اصل و پرداخت سود اوراق مالی اسلامی موضوع این آئین نامه در سررسید، در اولویت تخصیص و پرداخت است و خزانه داری کل کشور موظف است در صورت عدم دریافت تخصیص در موعد مقرر، نسبت به تأمین و پرداخت مبالغ مربوط در قالب تنخواه گردان خزانه اقدام کند.

همچنین براساس اصلاحیه فوق، شهرداری‌های کشور مجازند با رعایت ترتیبات مقرر (از جمله تأیید وزارت کشور) و سایر قوانین و مقررات مربوط تا سقف ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی با رعایت مصوبات مربوط و با تضمین خود و بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته به آنها منتشر کنند. ۱۰ هزار میلیارد ریال از اوراق مالی اسلامی این بند به بازآفرینی شهری بافت‌های فرسوده پیرامون حرم های مطهر حضرت امام رضا (ع)، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و حضرت احمد بن موسی (ع) و حضرت معصومه (س) تعلق دارد.

لایحه موافقتنامه بین ایران و بلاروس در زمینه همکاری‌های امنیتی

هیأت وزیران با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس در زمینه همکاری‌های امنیتی موافقت کرد.

موافقتنامه بین ایران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد

هیأت وزیران در ادامه جلسه، لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) مبنی بر ادامه فعالیت مرکز مطالعاتی منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو (گروه ۲) در تهران را به تصویب رساند.

اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری طرح‌های مربوط تعیین کرد.

27215

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا