تاکید بورل بر لزوم تشکیل نیروی واکنش سریع اروپا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از “ان تی وی” آلمان، “جوزف بورل”، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به تحولات در افغانستان بر لزوم تشکیل نیروی واکنش سریع اروپا تاکید کرده است.

وی تاکید کرد که ارتش آمریکا در عملیات تحلیه کابل کار شگفت انگیزی انجام داد و اروپا هم باید برای این جور مواقع یک گروه واکنش سریع ایجاد کند و این گروه بخصوص در عملیات های ضد تروریستی می تواند وارد کار شود. با این حال برخی اروپاییان با این طرح مخالفند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفته است که “بورل” مایل است بحث ها درباره تشکیل نیروهای واکنش سریع را پیش ببرد. چنین نیروی واکنشی می تواند به عنوان مثال برای این منظور به کار گرفته شود تا بعد از خروج مثلا آمریکایی ها از افغانستان تامین امنیت عملیات تخلیه نیروها از کابل را تضمین کند.

بر اساس ارزیابی های قبلی ایجاد واحدی متشکل از 5 هزار نیرو که می تواند در مدت زمان کوتاهی به کشورهای بحرانی منتقل شود مد نظر است. این نیروها همچنین می توانند در مبارزه با تروریسم بین المللی در کشورهایی مانند مالی وارد عملیات شود.

آلمان و ده ها کشور دیگر در بهار سال جاری برای ساختن یک نیروی واکنش سریع صحبت کرده و از آن حمایت کرده بودند، اما کشورهایی مانند لهستان و کشورهای حوزه بااتیک در آن زمان ازاین برنامه حمایت نکردند. یکی ازدلایل مخالفت آن ها با این طرح این است که این کشورها در زمینه مسائل دفاعی و نظامی تا به حال بخصوص به ناتو تکیه کرده و از تضعیف احتمالی اتحاد با ایالات متحده می ترسند.

بحث های بعدی درباره این موضوع در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در اسلوونی انجام خواهد شد. وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهند در نشستی غیر رسمی با هم دیدار کنند و جوزف بورل و دبیر کل ناتو هم در این نشست شرکت خواهند کرد.

موضوع تشکیل نیروی واکنش سریع در اروپا برای نخستین بار در 1999میلادی در جریان جنگ کوزوو مطرح و در 2007 منجر به راه اندازی نظام مشترکی شامل گروه های رزمی 1500 نفری برای واکنش به بحران ها شد، اما به علت اختلاف نظر دولت های اتحادیه اروپا در باره چگونگی و زمان استقرار آنها هیچگاه استفاده نشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا