عناصر مسلح درعا به شروط ارتش سوریه تن دادند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، قاطعیت و آغاز عملیات ضد تروریستی ارتش سوریه در استان درعا باعث شد که عناصر تروریستی و مسلح به شروط ارتش تن دهند.

منبعی نظامی در ارتش سوریه امروز سه شنبه به شبکه المیادین گفت که کمیته مرکزی و نمایندگان محله »«درعا البلد» با شروط ارتش سوریه موافقت کرده‌اند.
منبع مذکور گفت که موافقت مجدد بر اجرای توافق، بعد از فشار نظامی که واکنش ارتش به نقض توافق از سوی عناصر مسلح را به همراه داشت، حاصل شد.

به گفته این منبع، به محض مستند شدن موافقت‌نامه از سوی کمیته مذکور و نمایندگان اهالی، ارتش سوریه وارد این منطقه خواهد شد و پاسگاه ها و پست های خود را ایجاد خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) سوریه دیروز دوشنبه از کشته شدن چهار تن از نیروهای ارتش این کشور و زخمی شدن 15 تن دیگر در حمله عناصر تروریستی مسلح حاضر در درعا خبر داده بود. به دنبال این حملات ارتش سوریه عملیات نظامی را برای پاسخ به تروریست‌ها آغاز کرد.

سانا امروز سه ‌شنبه به نقل از ارتش سوریه گزارش داد که نیروهای این کشور قبل از ظهر امروز حملات شدیدی به مواضع تروریست‌ها و عناصر مسلح در درعا داشته است. ارتش سوریه تأکید کرده که هرگونه خرابکاری و حملات تروریست‌ها به مناطق مسکونی را سریعا پاسخ خواهد داد.

منبعی امنیتی در سوریه دیروز دوشنبه گفت که درگیری‌ها بین ارتش این کشور و تروریست‌ها در استان درعا ادامه دارد.

این منبع به خبرگزاری تسنیم گفت که «ارتش بعد از اقدام عناصر مسلح در تشدید حملات اخیر خود به وسیله خمپاره و راکت و تلاش آن‌ها برای به شکست کشاندن هر نوع تلاشی برای حل بحران در این استان به روش مسالمت آمیز، نیروهای بیشتری برای تقویت مناطق خود و حمایت از غیرنظامیان به منطقه اعزام کرده است».

این منبع گفت: «هدف ارتش این است که به سیطره تروریسم بر سرنوشت اهالی درعا پایان دهد؛ کسانی که گروه‌های تروریستی از آن‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند».

او با بیان اینکه ارتش سوریه به پاسخ خود به منبع آتش ادامه خواهد داد، گفت: «گروه های تروریستی می‌خواهند که شروط غیرممکنی بر دولت سوریه تحمیل کنند که عقب نشینی تیپ چهار ارتش از درعا و اجازه دادن به حفظ سلاح تروریستی که غیرنظامیان را تهدید می‌کنند از جمله این شروط است.»

منبع مذکور به خبرگزاری تسنیم تأکید کرد که شماری از این افراد وابسته به کشورهای منطقه هست و این کشورها همان کشورهایی هستند این افراد و گروه‌ها را با هدف ضربه زدن به ثبات منطقه حرکت می‌دهند».

وی گفت: «افراد مسلح خواهان این هستند که فرزندانشان از ملحق شدن به ارتش معاف شوند در حالی که فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح به ‌آن‌ها در گذشته سه ماه مهلت داد تا وضعیت ‌آن‌ها بررسی شود و به نیروهای ارتش ملحق شوند. علی رغم این، آن‌ها بعد از گذشت نزدیک به سه سال از توافق بر سر تسویه حساب، به امروز و فردا کردن ادامه می‌دهند».

این منبع گفت که خطرناکترین شرطی که این گروه‌های مسلح بر دولت سوریه می‌خواهند تحمیل کنند، تعیین نوع سلاحی است که آن‌ها می‌خواهند ارتش سوریه با خود داشته باشد.

بر اساس گفته این منبع، تروریست‌ها همچنین شرط گذاشته اند که ارتش سوریه وارد مناطق تحت سیطره ان‌ها است، نشده و با سلاح‌‌های فردی سبک فقط در خارج از این مناطق باقی بمانند.

این منبع گفت که تروریست‌ها و گروه‌های مسلح همچنین خواستار خارج کردن تجهیزات و سلاح‌های نیمه سنگین هستند و مخالف اند که نیروهای امنیتی یا پلیس وارد این مناطق شود.

منبع میدانی در مورد شروط اعلام شده توسط تروریست‌ها نیز گفت که همه این شروط غیرقابل قبول است و رهبران سوریه در ابتدا تلاش کردند با آتش‌بس با این گروه‌ها، «سیاست هویج» (تشویق) را در پیش گرفت تا بحران درعا را حل کرده و شهروندان غیرنظامی را از آثار و پیامدهای هرگونه عملیات نظامی دور کنند.

او گفت که لجاجت گروه‌های مسلح ارتش سوریه را مجبور کرده تصمیم قاطعانه نهایی را با عملیات نظامی بگیرند؛ عملیاتی که ریشه حضور گروه های مسلح در درعا را بخشکاند.

مذاکرات بین تروریست‌ها و دولت سوریه تمام شده است

در همین ارتباط، «کمال الجفا»، کارشناس نظامی و راهبردی سوری به خبرگزاری تسنیم گفت که عناصر مسلح این اواخر سیاست فرسوده کردن را با ایجاد درگیری‌های شبانه با ارتش درپیش گرفته‌اند و تلاش دارند پیشروی کرده و به امید مداخله آمریکا، سازمان ملل یا تشدید درگیری ترکیه در شمال مواضع خود را تقویت کند تا از فشار علیه خود را کم کنند».

این کارشناس نظامی این گونه تلاش‌ها را بعد از اینکه ارتش سوریه تصمیم به فیصله دادن وضعیت در درعا گرفته، بی فایده دانست.

الجفا به خبرگزاری تسنیم، تأکید کرد که درگیری‌های سخت بین ارتش و افراد مسلح بعد از حملات اخیر گروه‌های مسلح مخالف تسویه حساب آغاز شده و گفت‌وگوهایی به منظور ترسیم تسویه حساب در استان درعا بعد از لجاجت گروه‌های مسلح تروریست و اصرار آن‌ها بر مواضعشان و تداوم تشدید درگیری‌ها به شکست منتهی شده است.

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا